10 грудня у Сербії, яка не приєднується до антиросійських санкцій, завершилося будівництво з'єднувального газопроводу (інтерконектору) з газопроводом в Болгарії, що дозволить балканській країні диверсифікувати свої поставки газу і знизити залежність від Росії.
Запуск інтерконектора від міста Новий Іскар в Болгарії до сербського міста Ніш дозволить Белграду отримати доступ до газу з Азербайджану і СПГ-терміналу в грецькому порту Александруполіс. Пропускна здатність трубопроводу на сербській стороні становить 1,8 млрд кубометрів на рік, що становить 60% річних потреб країни в газі, повідомляє Reuters.
На будівництво цього інтерконектора Європейська комісія виділила 49,6 мільйона євро (Сербія не є членом ЄС). Ще 25 мільйонів євро було забезпечено кредитом від Європейського інвестиційного банку, а 22,5 мільйона євро надала Сербія.
«Завдяки цьому інтерконектору ми забезпечуємо альтернативне постачання газу, окрім російського», – заявила міністерка енергетики Сербії Дубравка Джедович.
На відкритті газопроводу були присутні президент Азербайджану Ільхам Алієв та президент Болгарії Румен Радев.
«Сьогодні ми змінюємо енергетичну карту Європи. Інтерконектор має важливе значення для всього регіону. Війна в Україні змусила нас задуматися про добросусідські відносини і підтримку», – сказав Радев, якого вважають проросійським політиком через його опір допомозі Україні.
15 листопада Сербія підписала угоду з Азербайджаном про закупівлю 400 мільйонів кубометрів природного газу на рік з 2024 року.
Нагадаємо, у серпні 2022 року президент Сербії Александар Вучич зробив несподівану заяву про те, що країна може обійтися без російських енергоносіїв. «Ми братимемо нафту в Іраку. Я спробую домовитись з Венесуелою. Ми купуватимемо звідки завгодно. Ми не вибагливі», сказав Вучич.
Нещодавно прем’єр-міністр Болгарії Ніколай Денков заявив, що Угорщина та Сербія своїм небажанням шукати альтернативні джерела постачання енергоносіїв підтримують «воєнну машину» РФ.