Станом на початок грудня 2024 року в Литві перебуває понад 78 тисяч українських біженців, і їхня кількість продовжує зростати. За даними представниці Міжнародної організації з міграції (МОМ) Божени Заборовської-Здановіч, щодня в країну прибуває близько ста українців. Вона зазначила, що після періоду зниження потоку, наразі спостерігається нове збільшення кількості людей, які шукають захисту. Про це повідомляє LRT.
Постійні російські атаки та повітряні тривоги спричиняють втому і змушують українців шукати безпечніші умови для себе та своїх родин.
Статус тимчасового захисту в Литві надає право на:
- Освіту;
- Медичну страховку;
- Доступ до ринку праці;
- Соціальну допомогу;
- Проживання на рік із можливістю продовження до трьох років.
МОМ запровадила одноразові виплати у розмірі 176 євро для певних категорій біженців:
- Одинокі батьки з дітьми;
- Сім'ї з трьома і більше дітьми;
- Родини, які виховують дітей або дорослих з інвалідністю;
- Вагітні жінки;
- Особи віком від 60 років;
- Люди з обмеженими можливостями.
Багато українців у Литві звертаються по психологічну підтримку, особливо в міграційних інформаційних центрах. Потреба в таких консультаціях зросла порівняно з початком війни.
Українці, які прибувають, часто стикаються з труднощами, маючи мінімум речей, і першочергово шукають житло. Найчастіше вони спочатку приїжджають до Вільнюса, а потім вирішують, чи залишатися в столиці, чи переїжджати в інші регіони країни.
Зазначимо, за даними Євростату, найбільша кількість бенефіціарів тимчасового захисту з України припадає на Німеччину (1 140 705 осіб; 27,2% від загальної кількості бенефіціарів), Польщу (983 880 осіб; 23,4%) та Чехію (379 370 осіб; 9,0%).