В Європейській комісії провели в понеділок, 15 січня, успішну зустріч з польським міністром сільського господарства Чеславом Сєкєрським та міністром розвитку і технологій Кшиштофом Гетманом щодо продовження режиму безмитної торгівлі з Україною. Про це повідомив заступник голови Ради регіонів Єврокомісії Валдіс Домбровскіс у соцмережі X.
“Європейська Комісія продовжуватиме підтримувати економіку України, не забуваючи про занепокоєння польських фермерів щодо імпорту української агропродовольчої продукції”, – зазначив Домбровскіс.
Речник Єврокомісії прокоментував RMF FM, що сторони домовилися продовжувати конструктивну співпрацю та обмінюватися інформацією про розвиток ринкової ситуації, зокрема в контексті майбутньої пропозиції ЄК щодо розширення безмитної торгівлі з Україною.
“Той факт, що конструктивні переговори тривають, означає, що є можливість вдосконалити поточний проект постанови про розширення безмитної торгівлі з Україною, щоб він був більш вигідним для польських фермерів. Шанси на більш сприятливі зміни є”, – сказали в Єврокомісії.
За даними видання, Варшава веде дуже інтенсивні переговори з Києвом. Йдеться про запровадження ліцензії на імпорт з України. Такі сертифікати стосуватимуться більшої кількості товарів, ніж ті, на які зараз поширюється ембарго. До переліку сертифікованих товарів увійдуть фрукти, овочі, цукор, птиця та яйця. Українські сертифікати перевіряла б Польща.
Повідомляється, що остаточне рішення ЄК має бути прийняте пізніше запланованого терміну, тобто лише в середу, 24 січня. Заплановані також переговори в самій ЄК, а наступного тижня у вівторок, 23 січня, на прохання Польщі на зустрічі міністрів сільського господарства ЄС відбудуться дебати щодо торгівлі аграрною продукцією з Україною.
Нагадаємо, міністр сільського господарства Польщі Чеслав Сєкєрський написав у листі до єврокомісара з питань торгівлі, що він "категорично проти" продовження вільної торгівлі з Україною. За словами Чеслава Сєкерського, повна лібералізація торгівлі, запроваджена ЄС після початку війни, мала "контрпродуктивний ефект".