У Європейській комісії привітали рішення Ради ЄС про згоду передати на допомогу Україні прибутки від заморожених активів російського центрального банку, які зберігалися у країнах Євросоюзу.
«ЄС обрав шлях, який є юридично обґрунтованим і гнучким, щоб підтримка могла адаптуватися до найбільш нагальних потреб України. Швидкість залишається ключовим фактором, і Комісія продовжить докладати всіх зусиль, щоб перший платіж був здійснений вже в липні», – прокоментував рішення Ради ЄС виконавчий віце-президент Єврокомісії з питань економіки Валдіс Домбровскіс.
За словами віце-президентки ЄК з питань цінностей та прозорості Вери Йоурової, у 2024 році ці кошти будуть спрямовані «насамперед на підтримку військової діяльності України, спрямованої на її оборону та посилення військового потенціалу для задоволення найбільш нагальних потреб країни».
У Єврокомісії зазначили, що кошти будуть доступні для підтримки України, починаючи з липня 2024 року. Передбачені виплати двічі на рік.
У 2024 році 90% цих коштів буде спрямовано на постачання військової техніки через заходи допомоги, що фінансуються в рамках Європейський фонд миру (EPF), а 10% – до бюджету ЄС на фінансування Фонду для України (Ukraine Facility). Розподіл буде переглядатися щорічно (перший перегляд відбудеться 1 січня 2025 року).
За даними Єврокомісії, у ЄС заморожено близько 210 млрд євро активів російського центробанку, які продовжують генерувати прибутки. Залежно від відсоткових ставок, доходи від цих активів можуть приносити близько 2,5-3 млрд євро на рік на користь України.
Нагадаємо, що міністри фінансів країн «Великої сімки» (G7) на зустрічі в Італії збираються підтримати план Європейського Союзу щодо використання доходів від заморожених на Заході російських активів на допомогу Україні у війні, не підтримавши американський план, який полягає у конфіскації цих активів. У Державному департаменті США нещодавно заявили про намір скористатися нещодавно ухваленим законодавством для конфіскації російських активів у Сполучених Штатах.
Що буде з арештованими активами РФ, вирішуватиметься в червні на саміті «Великої сімки». Які варіанти розглядатимуть і скільки все ж зможе отримати Україна з більш як 300 мільярдів доларів, пише Олена Галушка у статті «Заморожені російські активи. Чи варто сподіватися на їхню передачу Україні» на ZN.UA.