Кількість деструктивних кібератак у ЄС, до багатьох із яких причетні підтримувані Росією групи, подвоїлася за останні місяці. Хакерські атаки, зокрема, націлені на сервіси, пов'язані з виборами, заявив глава Європейського агентства з кібербезпеки (ENISA) Юхан Лепассаар в інтерв'ю Associated Press.
За його словами, кількість атак з геополітичними мотивами неухильно зростає з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року.
“Кількість хактивістських атак (проти) європейської інфраструктури - суб'єктів загрози, основною метою яких є дезорганізація, подвоїлася з четвертого кварталу 2023 року до першого кварталу 2024 року”, - сказав Лепассаар.
“Це досить значне зростання”, - додав він.
Громадяни 27 країн-членів ЄС 6-9 червня голосуватимуть на виборах до Європарламенту, результати яких, зокрема, сформують виконавчу гілку влади Союзу — Єврокомісію. Вибори також відбудуться у Сполучених Штатах, Великій Британії та багатьох інших країнах, тому служби безпеки приділяють багато уваги можливим спробам втручання з боку супротивників.
Протягом останніх семи місяців ENISA проводило навчання та інтенсивні консультації з метою посилення стійкості виборчих органів у ЄС. У звіті за 2023 рік агентство зафіксувало сплеск атак з використанням програм-вимагачів та інцидентів, спрямованих на державні установи.
Лепассаар зазначив, що методи атак - хоча і не завжди успішні, часто випробовувалися проти України, а потім поширювалися на країни ЄС.
“Це частина російської агресивної війни, яку вони ведуть фізично проти України, але також і в цифровій формі по всій Європі”, - пояснив він.
Експерти попереджають, що інструменти штучного інтелекту також використовуються для впливу на західних виборців з усе більшою швидкістю і масштабами за допомогою оманливої або неправдивої інформації, в тому числі дипфейків.
“Агентства з кібербезпеки країн-членів підкреслюють, що дезінформація та маніпулювання інформацією за допомогою штучного інтелекту є великою загрозою”, - зазначив Лепассаар.
Його коментарі перегукуються з попередженням, зробленим цього місяця директором Національної розвідки США Евріл Гейнс про те, що технологічний прогрес зробить більше країн і груп здатними запускати ефективні дезінформаційні кампанії.
Американські та європейські експерти допомагають службам безпеки передбачити нові цифрові загрози та вразливості, які з'являться протягом цього десятиліття.
Раніше комітет із закордонних справ, оборони та безпеки Сенату Чехії попереджав, що російські вплив та дезінформаційні кампанії в ЄС становлять значну загрозу для чесності майбутніх виборів до Європарламенту.
Західні країни неодноразово заявляли про втручання агентів Кремля, які використовують соціальні мережі та інтернет для поширення неправдивої або оманливої інформації, просування наративу Росії або спроб вплинути на громадську думку під час виборчих кампаній.