У Болгарії зростає підтримка НАТО та ЄС, погіршується ставлення до Росії — опитування

Поділитися
У Болгарії зростає підтримка НАТО та ЄС, погіршується ставлення до Росії — опитування © Unsplash/Neven Myst
Водночас, настрої населення Болгарії описуються як неоднозначні.

У Болгарії різко зросла підтримка членства в НАТО на тлі вторгнення Росії в Україну, повідомляє Euractiv.

За останні сім років рівень підтримки Альянсу в країні зріс з 28% до 40%, згідно з результатами опитування агентства Alpha Research, які також вказують на посилення підтримки ЄС і погіршення ставлення до Росії. На думку 49% респондентів, Болгарія більше виграла від членства в НАТО, ніж втратила, в той час як 29% опитаних висловили протилежну думку. За шість років розрив між цими двома позиціями зріс із 5% до 20%.

“Одним із найсерйозніших бар'єрів проти впливу антиєвропейських настроїв є думка про альтернативу “Болгарія поза ЄС”. Усвідомлення можливої шкоди для країни за такого сценарію стримує поширені суспільні імпульси до переосмислення нашого геополітичного вибору”, - зазначають автори дослідження.

У той же час, схвалення РФ і російського диктатора Владіміра Путіна в Болгарії значно знизилося. “Імідж” Росії в Болгарії сильно постраждав від вторгнення РФ в Україну.  Тоді як позитивне ставлення до Москви досягло піку в 2018 році (60,1%), у 2024 році РФ досі “подобається” лише 31,8% жителів Болгарії. Це все ще високий рівень порівняно з іншими країнами ЄС, але тенденція погіршення ставлення до РФ очевидна.

У 2024 році 33,7% жителів Болгарії заявляли про негативне ставлення до Росії, тоді як у 2018 році таких було лише 8,2%.

“Імідж” Путіна в Болгарії також значно постраждав. Рівень позитивного ставлення до глави Кремля в країні впав з 45,2% у 2018 році до 22,1% цього року. Наразі 49,5% жителів Болгарії негативно ставляться до російського диктатора.

Водночас настрої населення Болгарії описуються як неоднозначні: загалом проєвропейські, але подекуди з сильною історичною та ностальгічною симпатією до Росії.

Тим не менш, опитування показує, що в Болгарії є стійка продемократична більшість, прихильна до членства в ЄС. Загалом, дві третини респондентів заявили, що хочуть жити в країні з демократією західного зразка, в той час як одна третина воліє жити в державі, де панує певний вид диктатури — авторитарний режим, комуністична країна або військовий уряд, показало дослідження.

Підтримка ліберальної демократії найсильніша (81%) серед жителів столиці Софії, де рівень життя є найвищим. Також існує сильна підтримка серед жителів найбільших регіональних центрів (73%). Водночас, у менших містах західну демократію підтримують лише 55% опитаних.

“Чим більше в суспільстві незадоволених як в особистому, так і в соціальному плані соціальних груп, тим більший ризик прориву різних популістських партій і рухів”, - йдеться в дослідженні.

Дані за 2024 рік показують, що 61% респондентів підтримують європейську приналежність Болгарії та членство в ЄС, тоді як лише 16% не схвалюють.

Зростання рівня підтримки європейської приналежності в Болгарії порівняно з 2023 роком пов'язане з війною РФ проти України, яка спонукала багатьох болгарських громадян усвідомити можливу шкоду від виходу з ЄС.

Сприйняття Євросоюзу серед більшості громадян Болгарії відрізняється від апокаліптичної картини занепаду і регресу підтримки ЄС, яку малює прокремлівська пропаганда.

Для переважної більшості болгарських громадян сценарій ізоляції Болгарії від ЄС та Заходу є абсолютно неприйнятним, йдеться в аналізі дослідження. Водночас автори розкритикували пасивність прозахідних партій і політиків, яка пояснюється намаганням отримати додаткові голоси проросійського електорату.

У дослідженні Alpha Research також згадується прокремлівська позиція деяких політиків Болгарії та “гібридна” тактика Росії, яка підживлює антизахідну риторику і призводить до нових спалахів поляризації в суспільстві.

Перед відставкою уже колишній прем'єр-міністр країни Ніколай Денков заявляв, що корупція у Болгарії залишається головним каналом для російського втручання і сприяла розпаду керівної коаліції.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі