У неділю, 2 квітня, жителі Болгарії голосують на п’ятих парламентських виборах за два роки на тлі зростання невдоволення політичними силами, які, на думку багатьох, не бажають боротися з хабарництвом та займатися економічними реформами. Про це повідомляє Reuters.
Опитування громадської думки показують, що за результатами голосування Болгарія, швидше за все, знову залишиться без дієздатної парламентської більшості, що ставить під сумнів її амбіції приєднатися до єврозони в найближчій перспективі та ефективно використати допомогу ЄС для подолання наслідків пандемії.
У виборах беруть участь коаліція правоцентристської партії ГЕРБ колишнього багаторічного прем'єр-міністра 63-річного Бойка Борисова та її невеликого партнера Союзу демократичних сил (СДС), а також новостворена коаліція прозахідної партії «Продовжуємо зміни» та реформістської «Демократичної Болгарії».
«Незалежно від того, хто з них отримає перше місце, це не вирішує головного питання - які перспективи формування уряду», - зазначила аналітик Геновева Петрова з Alpha Research.
«Партії в Болгарії мали чотири тимчасових парламенти, щоб зрозуміти, що наразі немає жодної політичної сили, яка має не просто абсолютну більшість, але й достатньо велику перевагу, щоб визначати порядок денний», - додала вона.
Голосування закінчується о 20:00 за місцевим часом.
Обидві коаліції йдуть нога в ногу в опитуваннях громадської думки, при цьому, останнє з них, проведене дослідницькою групою Exacta Research Group, показує, що вони мають 26,2% і 25,6%, відповідно, а націоналістична партія «Відродження» - 12,8%.
Створення коаліції ускладнюють звинувачення з боку багатьох політичних суперників у тому, що Борисов не зробив достатньо для припинення корупції в країні під час свого десятирічного перебування на посаді, яке закінчилося в 2021 році. Сам Борисов це заперечує.
«Це ненормально, коли немає політичного діалогу, немає волі консолідуватися, щоб справи пішли на краще», - сказав 47-річний житель Софії Іван Атанасов.
На кону також може бути позиція Болгарії щодо війни Росії проти України. Колишній союзник президента РФ Владіміра Путіна, Софія підтримує Київ відтоді, як Москва розпочала повномасштабне вторгнення.
Дві коаліції, які беруть участь у виборах, хочуть, щоб Болгарія зберегла свою проукраїнську позицію, але президент Румен Радєв, який отримав ширшу владу під час політичної нестабільності, наполягає на більш виваженому підході, він також скептично висловлювався щодо підтримки Києва.
Раніше повідомлялося, що Україна отримала від Болгарії зброю на 1 мільярд доларів за весь час війни.
Нещодавно уряд Болгарії заявив, що країна не братиме участі у спільному плані закупівлі боєприпасів калібру 155 мм для України, узгодженому членами ЄС, оскільки "у болгарської армії зазначеного типу боєприпасів немає, і вона не використовує їх".