Цільова група ЄС-НАТО представила оцінку стійкості критичної інфраструктури 

Поділитися
Також експерти надали рекомендації для посилення захисту. 

Цільова група ЄС-НАТО з питань стійкості і захисту критично важливої інфраструктури опублікувала звіт, у якому описано поточні виклики безпеці. Про це повідомляє пресслужба Єврокомісії. 

ЄС і НАТО мають спільний інтерес у запобіганні порушенням роботи критично важливої інфраструктури, яка надає необхідні послуги громадянам і підтримує економіку. Агресивна війна Росії проти України принесла нові ризики: фізичні і кібератаки, часто поєднані як гібридна загроза.

Звіт визначив чотири ключові сектори, що мають критичне значення: енергетика, транспорт, цифрова інфраструктура і космос. 

Основні висновки

Енергетика

Підрив трубопроводу "Північний потік" продемонстрував вразливість енергетичної інфраструктури. Енергетична безпека є більш складним завданням у нинішньому геополітичному середовищі. Крім того, військова діяльність значною мірою залежить від цивільних енергетичних мереж і поставок. Енергетична інфраструктура також пов'язана мережею, тому порушення в одному місці може мати ширший вплив.

Держави-ЄС і НАТО зробили рішучі кроки для зменшення залежності від російських енергоносіїв. Використання відновлюваної енергії і електрифікація можуть посилити стійкість, тому що вони збільшують різноманітність джерел і автономію, а також зменшують залежність від єдиної центральної системи. З іншого боку, нова інфраструктура та з'єднання створюють нові виклики з точки зору захисту. Зростання залежності від відновлюваних джерел енергії створює потенційну вразливість ланцюгів постачання, оскільки багато з їхніх критично важливих компонентів все ще зосереджені за межами НАТО і ЄС.

Транспорт

Транспортна інфраструктура, в тому числі аеропорти і морські порти, також вразлива до кібератак, які можуть завдати значної економічної шкоди і, можливо, спричинити перебої в роботі військових. Військові значною мірою покладаються на цивільну і комерційну транспортну інфраструктуру для своєї діяльності. 

Цифрова інфраструктура

Для надання інформаційно-комунікаційних послуг необхідний широкий спектр інфраструктури - від підземних і підводних волоконно-оптичних кабелів до базових станцій стільникового зв'язку та супутників. Використання підводних кабелів і мереж 5G створює ризики через обмежені можливості ремонту і підвищену вразливість. Крім того, цифрова інфраструктура залежить від глобальних ланцюгів постачання. Вони вразливі до перебоїв, які можуть вплинути на глобальні мережі та створити ризики для безпеки.

Космос

Космічна інфраструктура охоплює як космічні об'єкти, так і наземні системи, які можуть бути вразливими до різних антропогенних і природних ризиків. Космічні активи можуть належати і експлуатуватися країнами ЄС та НАТО, а також, дедалі частіше, комерційними структурами. Стратегічні конкуренти і потенційні супротивники розвивають “протикосмічні” сили і засоби, які можуть загрожувати доступу НАТО і ЄС до космосу і свободі дій в космосі, потенційно порушуючи роботу критично важливої інфраструктури.

Рекомендації

Експерти ЄС і НАТО визначили кілька ключових рекомендацій щодо посилення стійкості критично важливої інфраструктури. 

  • Посилення взаємодії при повному використанні синергії, наприклад, у разі виникнення серйозної загрози або значних змін у контексті безпеки; сприяння взаємодії між членами НАТО, державами ЄС і приватним сектором, в тому числі щодо безпеки для критично важливої інфраструктури; проведення спеціальних дискусій на основі сценаріїв.
  • Посилення структурованого діалогу з питань стійкості і діалогу з питань військової мобільності, а також розширення штабних переговорів з питань кібербезпеки, космосу, морських перевезень і енергетики, та комунікації між Міжнародним військовим штабом НАТО і Військовим штабом ЄС.
  • Сприяння поширенню найкращих практик, оцінок і посиленню моніторингу наслідків для безпеки і співпраці, в тому числі між цивільними і військовими суб'єктами; проведення регулярних паралельних і скоординованих оцінок загроз критичній інфраструктурі.

Структурований діалог ЄС - НАТО з питань стійкості координуватиме виконання цих рекомендацій.

11 січня 2023 року глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн і генеральний секретар НАТО Столтенберг спільно оголосили про створення Цільової групи ЄС-НАТО з питань стійкості критичної інфраструктури для посилення спільної безпеки, яка розпочала свою роботу 16 березня 2023 року. 

Експерти ЄС та НАТО працюють разом, для визначення загроз і вразливих стратегічних місць, а також розробки ключових принципів підвищення стійкості.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі