Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус оголосив про нову військову підтримку Україні, яка буде надана 2024-го року. Серед списку фігурують танки Leopard 1, системи ППО IRIS-T та Gepard, а також БТРи, інженерні машини, дрони та інша техніка.
Повністю нової для ЗСУ зброї в цьому списку немає. Однак в даній публікації ми нагадаємо, чим відомі та на що здатні зразки озброєння, які передасть Силам оборони Берлін.
Leopard 1
Танки Leopard 1 є першою подібною технікою, створеною в Німеччині після завершення Другої світової війни. На озброєння його прийняли у 1965 році. Тож це справді дещо стара техніка. Однак Leopard 1 має низку модифікацій, основна з яких - А5 1987 року випуску.
За час п’яти модернізацій німецький танк значно наростив захист, отримав стабілізатор озброєння, нову прицільну та комп'ютеризовану систему керування вогнем.
Система управління озброєнням EMES 18 - створена на основі СУО танка Leopard 2. Тому, як мінімум, Leopard 1A5 за цим показником перебуває на рівні радянських танків кінця 80-х років, таких як Т-64БВ, Т-72Б та Т-80.
Вогнева потужність нарізної гармати з калібром 105 міліметрів доволі серйозна, адже бронепробиття натівським бронебійним підкаліберним снарядом становить 450–500 міліметрів на дистанції двох кілометрів. Тобто аналогічно показнику для найрозповсюдженішого снаряда калібром 125 міліметрів "Манго" радянських танків.
Ці танки мають досвід бойового використання під час Боснійської війни та війни в Афганістані. Окрім цього, вони брали участь у десятках, якщо не сотнях навчань НАТО, після яких не один раз вдосконалювалися.
ЗСУ Gepard
Зенітна установка тривалий час була надважливим елементом протиповітряної оборони армій Німеччини, Нідерландів та Бельгії. Але в 2000-х від неї відмовились. Зараз її використовують в інших країнах світу.
Установка базується на шасі танка Leopard 1. На башті, що здатна робити повний оберт, встановлені дві 35 мм гармати Oerlikon KDA та два радари, що визнчають ціль на відстані до 15 км. У модифікації ЗСУ 1 А2 встановлено цифровий комп’ютер, що може приймати дані із інших РЛС, – по суті, бачити ціль поза своєю зоною. Основний боєкомплект – 320 снарядів для ураження повітряних цілей.
Також у магазині 20 снарядів для наземних цілей. Темп вогню кожної гармати – 550 пострілів на хвилину, тобто разом – 1100 пострілів по цілі. Gepard здатен працювати в умовах інтенсивної радіоелектронної протидії супротивника.
IRIS-T SLM
IRIS-T SLM є найсучаснішою система ППО Німеччини. Вона призначена для знищення літаків, вертольотів, безпілотних літальних апаратів, крилатих та балістичних ракет.
Система складається з трьох основних елементів: пускової установки на шасі вантажівки MAN SX 45 (8х8) з місцем для восьми ракет, радіолокаційної установки та машини керування. Пускові установки можна перевозити на гусеничних платформах чи вантажівках (не обов'язково на тих, що надає виробник). Крім того, система може отримувати дані як із радарів, що входять до комплектації, так і з інших радіолокаційних систем.
Комплекс IRIS-T SLM вирізняється потужнішою версією зенітних керованих ракет IRIS-T. Ці ракети можуть вражати цілі на відстані до 40 кілометрів та на висоті до 20 кілометрів. Ракети мають кращу маневровість завдяки твердопаливному двигуну з керованим вектором тяги.
Інфрачервона головка самонаведення має високий ступінь захисту від пасивних та активних засобів протидії. Іншими словами, інфрачервоний метод наведення – це фактично наведення на тепло. Однак "розумна" система самонаведення ракети здатна запам'ятовувати образи та порівнювати їх із даними зі своєї пам'яті. Це дозволяє IRIS-T відрізняти справжню ціль і теплові пастки. Натомість сама ракета нічого не випромінює і не виявляє свою присутність, аж поки не потрапить у ціль.
Ще одна суттєва перевага – система може знищувати кілька цілей водночас. Повністю заряджені всі три пускові установки системи мають 24 ракети, відтак теоретично комплекс здатен вразити 24 цілі одночасно. ЗРК здатний "прикрити" площу 196 тис. квадратних кілометрів або смугу, завдовжки 175 км.
Інші зразки озброєння
Окрім тієї зброї, про яку йдеться вище, Німеччина обіцяє поставити Україні БТРи, дрони, снаряди, інженерні машини та системи розмінування. Однак в цьому випадку точні назви озброєння не сказані.
Можна припустити, що йдеться про БТР Fuchs, про поставку яких була мова минулого року. Говорячи про інженерні машини, можна звернути увагу на Wisent 1 та Biber, які вже поставлялися раніше. Щодо дронів - це можуть бути будь-які зразки, яких у Німеччини дуже багато.
Отож, поставки військової техніки до України з Берліну цього року лише зростуть і займуть значну частину серед загальної військової допомоги. Принаймні, до тих пір, поки нову підтримку від США не погодять.