НАТО, що відроджується, має намір зміцнити контроль над Балтійським морем, ускладнюючи життєво важливий транзитний шлях для військово-морського флоту Путіна на околицях РФ, пише POLITICO.
Цього тижня саміт Альянсу в Вільнюсі став першим для Фінляндії як учасниці цього оборонного альянсу. Напередодні саміту Туреччина погодилася підтримати заявку Швеції на приєднання, прокладаючи шлях до стратегічних змін у регіоні, де Москва колись домінувала.
«[Швеція та Фінляндія] роблять НАТО набагато більш узгодженим географічно. Балтійське море стає озером НАТО, що загалом корисно, також через зростання значення Арктики», – сказала Ульріке Франке, старший науковий співробітник Європейської ради з міжнародних відносин.
Розширення НАТО з часів Холодної війни
НАТО постійно посилює свій контроль над Балтійським морем — важливими морськими воротами для російського флоту, який має бази поблизу Санкт-Петербурга та в сильно мілітаризованому Калінінградському ексклаві. Під час холодної війни лише Данія та Німеччина на крайньому західному краю Балтики були в альянсі. Приєднання Польщі до НАТО у 1999 році та трьох балтійських республік у 2004 році поставило більшу частину південного узбережжя моря під контроль Альянсу.
Перекреслення столітнього традиції нейтралітету
Фінляндія та Швеція в НАТО закриють лещата на морі з півночі, залишивши Росії обмежений доступ. Обидві країни відмовилися від свого давнього нейтралітету, який у випадку Швеції, сягав багатьох століть. І в травні минулого року подали заявку на приєднання до альянсу після повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Це означає значне розширення кордону НАТО з Росією, зміцнення оборони в Північній Європі та підвищення надійності стримування альянсу.
«Країни Балтії були стурбовані тим, що вони трохи ізольовані», — сказала Каміль Гранд, колишній помічник генерального секретаря НАТО. «Можна уявити, що Швеція та Фінляндія не підвели б їх, але доступ до портів та аеропортів не був гарантований на 100 відсотків».
Приєднання Швеції та Фінляндії також означає розширення присутності альянсу в Арктиці, регіоні, який стає все більш стратегічним як для Росії, так і для Китаю.
Москва не в захваті.