Словацькому прокурору Міхалу Шуреку та колишньому керівнику Національного кримінального агентства Словаччини NAKA Любоміру Данько разом із двома колишніми слідчими поліції висунули звинувачення у зловживанні владою. Про це повідомляє Politico.
Усі вони раніше працювали над корупційною справою під кодовою назвою «Чистилище», у якій прем’єр-міністр Роберт Фіцо, міністр оборони Роберт Каліняк, колишній голова національної поліції Тібор Гашпар та інші високопосадовці підозрювалися в корупції та маніпулюванні поліцейськими розслідуваннями.
Данько, який заперечує звинувачення, сказав словацькому виданню Denník N, що його звинувачують неправдиво.
Детективи Ян Чурілла та Павол Дюрко зазнали нападів з боку політиків правлячої коаліції Smer та Glas. Обидва були відсторонені через два дні після того, як міністр внутрішніх справ Матуш Шутай Ешток вступив на посаду після перемоги Фіцо на парламентських виборах 30 вересня.
Під час четвертого терміну перебування Фіцо при владі його уряд ліквідував Антикорупційну прокуратуру, яка займалася серйозними справами про корупцію, організовану злочинність та екстремізм. Зокрема, його співробітники розслідували шахрайство з бюджетом ЄС і резонансні справи про корупцію, включаючи “Чистилище”. Європейська комісія та Європейська прокуратура раніше закликали Словаччину не закривати офіс.
У опублікованому нещодавно звіті виконавчої влади ЄС щодо верховенства права щодо Словаччини зазначено, що цей крок «викликає занепокоєння щодо ефективної боротьби з корупцією та захисту фінансових інтересів ЄС» у Словаччині. Комісія також попередила Братиславу, що країна ризикує втратити фінансування ЄС.
Серед посадових осіб, яким пред'явлено звинувачення, прокурор Шурек є єдиним, хто продовжує працювати над розслідуванням справи “Чистилища”. Критики побоюються, що звинувачення можуть бути спробою відсторонити його від справи.
Згідно з обвинуваченням, детективи допустили процедурні помилки під час розслідування, зокрема, занотували поліцейські допити у неправильний файл. У разі доведення вини у суді, їм загрожує від 7 до 12 років позбавлення волі.
У 2018 році у Словаччині вбили журналіста Яна Куцяка, який довів зв'язки чинної тоді влади, яку очолював той-таки Фіцо, зі злочинними угрупованнями.