Сліпа зона санкцій: ЄС імпортував з Росії «критичних металів» на 13 мільярдів євро – EUobserver

Поділитися
Сліпа зона санкцій: ЄС імпортував з Росії «критичних металів» на 13 мільярдів євро – EUobserver © rosalux.rs
Зупинка цього процесу – лише в планах 

З моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну 27 країн ЄС ухвалили 11 пакетів санкцій, спрямованих на такі види сировини, як нафта, вугілля, сталь і деревина. Але 34 види сировини, яку ЄС вважає «критичною» або «стратегічною» все ще вільно надходить з Росії до Європи у величезних кількостях, забезпечуючи російські державні підприємства та бізнеси, що належать олігархам, необхідними коштами. 

У період з березня 2022 року по липень цього року Європа імпортувала з Росії критично важливу і стратегічну сировину на суму 13,7 млрд євро, свідчать дані Євростату та Об'єднаного дослідницького центру ЄС, повідомляє EUobserver із посиланням на дослідження Investigate Europe.

Понад 3,7 млрд євро надійшло в період з січня по липень 2023 року, в тому числі 1,2 млрд євро за нікель. За оцінками Центру європейської політики, до 90% деяких видів нікелю, що використовується в Європі, надходить від російських постачальників.

«Чому не забороняють критично важливу сировину? Тому що вони є критично важливими, так. Давайте будемо чесними», – сказав спеціальний посланник ЄС з питань санкцій Девід О'Салліван на одній з вересневих конференцій.

ЄС відчайдушно потребує критичної сировини, щоб досягти своєї мети – кліматичної нейтральності до 2050 року. Ці товари мають вирішальне значення для електроніки, сонячних панелей та електромобілів, а також для традиційних галузей промисловості, таких як аерокосмічна та оборонна. Проте вони дуже часто є дефіцитними, нерівномірно доступними по всьому світу і користуються високим попитом.

Європейський імпорт не лише фінансує військову економіку Росії, але й приносить вигоду підтримуваним Кремлем олігархам і державним компаніям. Хоча ЄС націлився на деяких акціонерів, російські гірничодобувні компанії не зіткнулися з жодними обмеженнями. Ця лазівка є ще більш кричущою, оскільки США і Велика Британія наклали санкції безпосередньо на кілька фірм, ще більше ізолювавши ЄС у його подвійних стандартах.

У березні Європейська комісія представила Закон про критичну сировину (Critical Raw Materials Act, CRMA) – нове законодавство, спрямоване на зменшення залежності ЄС від третіх країн щодо критичної сировини.

«Війна в Європі – це ризик, якого не було протягом останніх десятиліть, а Росія була відома як надійний постачальник. ЄС повинен вжити негайних заходів для підтримки європейських компаній, щоб якомога швидше скоротити і замінити поставки CRM з Росії», – каже німецький депутат Європарламенту Хільдегард Бентель, доповідач по CRMA в Європарламенті. 

Очікується, що Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки запропонує 12-й пакет санкцій у найближчі тижні, який потім буде обговорений країнами-членами. Брюссель сподівається, що цей пакет відновить тиск на російську економіку і виснажить її сили на полі бою в Україні. Обмеження на критично важливу сировину, схоже, не обговорюються.

Нагадаємо, країни Великої Сімки обговорюють чотири варіанти заборони постачання російських алмазів на свої ринки з 1 січня.  

Раніше США вперше запровадили санкції за порушення цінової стелі на російську нафту. Під їхню дію потрапили на дві судноплавні компанії – Lumber Marine з ОАЕ та турецька Ice Pearl Navigation Corporation. 

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі