Скандал у Румунії - звинувачення у фінансовому обмані, вплив ТікТока, втручання у виборний процес

Поділитися
Скандал у Румунії - звинувачення у фінансовому обмані, вплив ТікТока, втручання у виборний процес © EPA-EFE/ALLISON DINNER
Президент Клаус Йоганнес скликає негайне засідання Вищої ради оборони у зв'язку з ризиками для національної безпеки

Президент Румунії Клаус Йоганніс скликає Вищу раду оборони (CSAT) для аналізу можливих ризиків для національної безпеки, які породжуються діями державних і недержавних кібер-акторів щодо IT&C-інфраструктур, що підтримують виборчий процес.

Про це пише Romanian Journal 27 листопада, у середу, з посиланням на адміністрацію президента.

«Президент Румунії Клаус Йоганніс скликав засідання Вищої ради національної оборони, яке відбудеться в четвер, 28 листопада 2024 року, початок о 14:00, у палаці Котрочень. На порядку денному засідання Ради - аналіз можливих ризиків для національної безпеки, що породжуються діями державних і недержавних кібер-акторів на IT&C-інфраструктурах, які підтримують виборчий процес», - повідомили в адміністрації президента.

У понеділок президент Клаус Йоганніс заявив, що не отримував від спецслужб інформації про підозри, пов'язані з просуванням Келіна Георгеску в соціальних мережах.

Цей захід було ухвалено після того, як Келін Джорджеску, проросійський кандидат з ультранаціоналістичними та антиєвропейськими позиціями, посів перше місце в першому турі президентських виборів, набравши понад 22 % голосів.

«Президент Румунії не отримував від державних установ інформації про існування ризиків впливу на президентські вибори або про зовнішнє втручання у виборчий процес, а також про спосіб просування згаданого у вашому запиті кандидата в певних соціальних мережах, який міг би викликати підозри», - заявили в адміністрації президента.

Національне управління кібербезпеки (DNSC) у контексті дискусій про роль китайської компанії TikTok у перемозі кандидата Келіна Георгеску в першому турі президентських виборів заявило, що рекомендувало державним установам заборонити застосунок TikTok у 2023 році. DNSC також заявила, що моніторинг акаунтів у соціальних мережах і розслідування тактик і методів поширення постів у соціальних мережах шляхом маніпулювання алгоритмами не входить до компетенції установи.

Представники Національного управління кібербезпеки в середу надіслали роз'яснення щодо ролі установи у зв'язку із запитами та запитаннями громадськості в контексті результатів першого туру президентських виборів.

Вони додали, що рекомендують заборонити застосунок TikTok. «У 2023 році за запитом Оперативної ради з кібербезпеки (COSC) DNSC офіційно рекомендував державним установам заборонити застосунок TikTok через значні ризики кібербезпеки та маніпулювання даними, особливо в контексті ризиків впливу на громадську думку та процеси ухвалення рішень через соціальні мережі. Ці заходи були спрямовані на захист громадської інфраструктури і не пов'язані з моніторингом постів у мережі», - сказало цитоване джерело.

DNSC зазначила, що в січні 2024 року у відповідь на численні повідомлення про злом акаунтів у соціальних мережах, включно з TikTok, вона розробила докладний посібник із відновлення акаунтів у соціальних мережах, надавши користувачам рекомендації та заходи для захисту і відновлення безпеки їхніх особистих акаунтів.

«Згодом, 1 квітня 2024 року, DNSC випустила посібник, присвячений технологіям deepfake - технології, що може бути використана для створення або зміни графічних матеріалів (фото та відео), технології, яка на той час вже успішно використовувалася зловмисниками для обману користувачів з метою надання грошей або конфіденційних даних, включно з даними карток. У посібнику висвітлено ризики, пов'язані з використанням deepfake, і рекомендовано заходи для державних установ щодо запобігання цифровому шахрайству», - також заявили в DNSC.

Крім того, за допомогою цього керівництва та супутніх інформаційних матеріалів Управління публічно попередило про небезпеки, які можуть являти собою передові технології для прозорості та точності інформації. «Водночас у листопаді 2024 року DNSC також розробило посібник із соціальної інженерії, покликаний допомогти користувачам соціальних мереж розпізнати й захистити себе від маніпуляцій і шахрайських прийомів, які використовуються в кібератаках, що ґрунтуються на обмані та експлуатації довіри людей. Під час виборів DNSC активно співпрацювала з національними спеціалізованими органами - AEP, STS і ANCOM - задля запобігання кібератакам на виборчу інфраструктуру та забезпечення прозорого і безпечного виборчого процесу», - також заявили представники DNSC.

Нагадаємо, абсолютно несподівано для всіх кандидатів у президенти Румунії після підрахунку більш ніж 50% голосів раптово вирвався вперед, обігнавши фаворитів, Келін Джорджеску і виграв перший тур виборів.

Успіхи ультраправого кандидата Келіна Джорджеску викликали побоювання, що Москва спробує втягнути у свій табір Румунію - члена НАТО і ЄС, важковаговика Центрально-Східної Європи з 19-мільйонним населенням.

Водночас, повідомляє NotNews, кандидат Себастьян Попеску від партії «Нова Румунія» у зверненні, поданому до Конституційного суду, опублікованому Digi24.ro., написав, що результат виборів 24 листопада був встановлений унаслідок фальсифікацій, вчинених незалежним кандидатом Келіном Джорджеску, який «обдурив електорат за допомогою масової онлайн-кампанії».

Крістіан Терхеш від Румунської національної консервативної партії також оскаржує результати президентських виборів з цієї ж причини.

Попеску звинувачує кандидата Джорджеску в «шахрайстві, скоєному незалежним кандидатом Келіном Джорджеску, який порушив Закон 334/2006 про фінансування виборчої кампанії на президентських виборах, приховав джерела фінансування, обдурив електорат за допомогою масштабної онлайн-кампанії, що рекламує себе як месіанську людину, яка б'ється голими руками, з нульовим рівнем леїв грошей на передвиборчу кампанію з усією політичною системою Румунії. Він позиціонував себе як найправильніший і найчесніший кандидат, за якого тільки проголосували румуни, водночас він обманював виборче законодавство, незаконно фінансуючи всю виборчу кампанію, маючи підтримку за межами країни, з боку деяких державних структур з метою дестабілізації ситуації у Румунії», - написав у зверненні Себастьян Попеску.

Попеску не називає тих, хто надав підтримку кандидату за межами країни, але кому вигідно, щоб вибори виграв саме цей кандидат, - очевидно.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі