Канцлер Німеччини Олаф Шольц, рівень підтримки уряду якого впав до рекордно низького рівня, 14 липня висловив оптимізм стосовно того, що підтримка ультраправої партії «Альтернатива для Німеччини» (AfD), яка останнім часом стрімко зростала в опитуваннях, знову скоротиться до попереднього рівня до наступних національних виборів у 2025 році.
Ультраправа партія AfD отримала 10,3% голосів на останніх загальнонаціональних виборах у 2021 році – це трохи менше, ніж у 2017 році, коли вона отримала 12,6% на хвилі європейської міграційної кризи. Нещодавні опитування показали, що підтримка партії становить близько 20% і випереджає лівоцентристських соціал-демократів Шольца, пише The Washington Post.
«Я абсолютно впевнений, що на наступних федеральних виборах AfD не буде сильно відрізнятися від попередніх», – сказав Шольц журналістам на своїй щорічній літній пресконференції в Берліні.
За словами німецького лідера, його стратегія досягнення цього полягає в тому, щоб проводити політику, «яка дає громадянам достатньо підстав вірити в хороше майбутнє» – в тому числі, демонструючи, що країна контролює свої кордони і може стримувати нелегальну міграцію.
Шольц також звернувся до основних партій у 16 німецьких землях із закликом пам'ятати про наслідки їхнього суперництва. У деяких з цих регіонів цього року і в 2024 році відбудуться земельні вибори, які розглядаються як ключові передвісники наступних загальнонаціональних виборів.
Шольц заявив, що «демократичні партії» та їхні прихильники складають переважну більшість у кожному німецькому регіоні і що не відбулося «нормалізації» ультраправої ідеології в суспільстві.
Окрім побоювань щодо зростаючої міграції, AfD також виграла від скептичного ставлення частини електорату до планів уряду щодо боротьби зі зміною клімату та військової допомоги Україні з боку Німеччини. Німецька внутрішня розвідка нещодавно попередила, що антивоєнні погляди та дезінформація щодо клімату частково поширюються каналами, які підтримуються Росією, та промосковськими впливовими особами.
Шольц наголосив, що поступове збільшення підтримки, яку Німеччина надає Україні – а це 17 мільярдів євро озброєнь, включно з високотехнологічними танками Leopard 2 та сучасними системами протиповітряної оборони – користується широкою підтримкою: «Діяти обережно, координувати свої дії з друзями і союзниками, не діяти поодинці і завжди ретельно зважувати, чи правильним є наступний крок», – прокоментував він принципи надання військової допомоги Україні.
65-річний канцлер, який вступив на посаду наприкінці 2021 року, чітко дав зрозуміти, що розраховує деякий час потримати кермо влади в Берліні.
«Я перебуваю на початку своєї роботи на посаді канцлера», – сказав Шольц.
Нагадаємо, що підтримка трипартійного уряду канцлера Німеччини Олафа Шольца впала до найнижчого рівня з моменту його приходу до влади. Згідно з опитуванням INSA, невдоволення громадськості Соціал-демократичною партією Німеччини Шольца, екологічними «Зеленими» та дружніми до бізнесу «Вільними демократами» сягнуло історичного максимуму – 70%. Також все більше виборців заявили, що підтримають антимігрантську, кліматично скептичну AfD (підтримка «Альтернативи для Німеччини» зросла до 20%).
У лютому цього року Соціал-демократична партія Німеччини Шольца досягла найгіршого з 1999 року результату на виборах у Берліні – 18,4%.
25 червня ультраправа партія AfD отримала першу перемогу на регіональних виборах – її кандидат переміг в окрузі Зоннеберг у східній Тюрингії, набравши 52,8% голосів виборців.