Дипломатичне напруження між Росією та країнами Північної Європи, після вступу Фінляндії до НАТО, дійшло до того, що Москва заблокувала банківські рахунки дипломатичного представництва Фінляндії у РФ. Як передає Reuters, це змусило посольство здійснювати платежі готівкою.
Міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Гаавісто повідомив журналістам, що банківські рахунки перестали працювати 27 квітня. Після цього Міністерство закордонних справ Данії заявило, що її банківські рахунки були заморожені ще з літа 2022 року.
«Рахунки посольств Фінляндії в Росії заморожені, і на даний момент вони не можуть бути використані», – сказав Гаавісто, додавши, що посольство і консульство Фінляндії в Росії використовували резерви готівки для оплати рахунків.
Міністерство закордонних справ Данії заявило, що обмеження, запроваджені російською владою, призвели до блокування банківських карток посольства, проте продовжує виплачувати зарплату співробітникам й оплачувати рахунки.
Гаавісто заявив, що заморожування рахунків є «знущанням», посилаючись на Віденську конвенцію про дипломатичні відносини 1961 року, яка покликана захищати дипломатичні представництва за кордоном. Фінляндія надіслала російській владі ноту 4 травня з проханням забезпечити можливість функціонування місій і офіційного пояснення причин заморожування рахунків.
Як повідомило пропагандистське інформаційне агентство «Интерфакс», із посиланням на представника МЗС РФ Марію Захарову, «ці дії є дзеркальною відповіддю на аналогічні обмеження щодо російських закордонних установ» у Фінляндії.
Нагадаємо, що 11 травня найбільша фінська енергокомпанія Fortum заявила про те, що Кремль «віджав» її активи в Росії на суму 1,7 млрд євро. Акції її дочірньої компанії у РФ забрали під тимчасове управління Росмайна на підставі указу Владіміра Путіна.
Невдовзі після вступу Фінляндії до НАТО, громада міста Каугува, що розташоване за 530 км від Санкт-Петербурга, запропонувала розмістити на її території першу в країні базу НАТО. Окрім співробітництва з Альянсом, Фінляндія працює над двосторонньою угодою із США, намагаючись отримати на своїй території американську військову базу.