НАТО перетворило Вільнюс на фортецю, оснащену передовою зброєю, щоб захистити лідерів альянсу, які зустрінуться наступного тижня лише за 32 км від прикордоння Литви з союзницею Росії – Білоруссю, пише Reuters.
Шістнадцять союзників НАТО направили загалом близько 1000 військових для охорони саміту 11-12 липня, який відбудеться лише за 151 км від самої Росії. Багато хто також надає передові системи протиповітряної оборони, яких бракує країнам Балтії.
"Було б більш ніж безвідповідально залишити наше небо незахищеним", - сказав президент Литви Гітанас Науседа.
Балтійські країни Литва, Естонія та Латвія, які колись перебували під владою Москви, але з 2004 року були частиною НАТО та Європейського Союзу, витрачають понад 2% своєї економіки на оборону, що є більшою часткою, ніж більшість інших союзників НАТО.
Але для регіону із загальним населенням близько 6 мільйонів людей цього недостатньо для утримання великої армії, інвестування у власні винищувачі чи передову протиповітряну оборону.
Німеччина розгорнула 12 ракетних установок Patriot, які використовуються для перехоплення балістичних і крилатих ракет або бойових літаків.
Іспанія привезла систему протиповітряної оборони NASAMS, Франція надсилає самохідні гаубиці Caesar, Фінляндія та Данія базують військові літаки в Литві, а Сполучене Королівство та Франція надають засоби боротьби з безпілотниками.
Польща та Німеччина направили вертолітні сили спецоперації. Інші надсилають заходи для боротьби з будь-якими потенційними хімічними, біологічними, радіологічними та ядерними атаками.
Для Науседи зусилля союзників із забезпечення безпеки повітря під час зустрічі лідера означають, що НАТО має терміново створити постійну протиповітряну оборону в країнах Балтії.
"Ми думаємо про те, що станеться після завершення саміту, і ми будемо працювати з союзниками, щоб створити ротаційні сили для постійної охорони повітря", - сказав він журналістам.