Посли ЄС на зустрічі у Брсюселі 10 січня частково дали зелене світло для початку переговорів з Європарламентом щодо 50-мільярдного пакету допомоги для України. Про це повідомив в мережі X журналіст "Радіо Свобода" Рікард Джозвяк.
Він повідомив, що повне зелене світло, ймовірно, дадуть на саміті ЄС 1 лютого. Важливо, що Угорщина поки не виступає проти.
EU ambassadors gave a partial green light today to start negotiations with EP on the 50 billion aid package for 🇺🇦. Full green light now likely at EU summit on 1 Feb. 🇭🇺 so far not blocking
— Rikard Jozwiak (@RikardJozwiak) January 10, 2024
В Раді ЄС підтвердили, що посли країн-членів ЄС схвалили частковий переговорний мандат на пропозицію про створення нового єдиного спеціального інструменту для підтримки відновлення, реконструкції та модернізації України, одночасно підтримуючи її зусилля щодо проведення реформ у рамках її шляху до вступу до ЄС.
Частковий переговорний мандат Ради не включає питання, пов'язані з бюджетом, зокрема загальний розмір інструменту та частку грантів та кредитів, які залежатимуть від остаточного результату горизонтальних переговорів щодо середньострокового перегляду багаторічного фінансового плану на 2021-2027 роки.
Частковий переговорний мандат зберігає основні складові пропозиції Комісії. До них відносяться цілі Фонду та його структура за трьома напрямками:
Компонент I: Уряд України підготує «План України», виклавши свої наміри щодо відновлення, реконструкції та модернізації країни, а також реформи, які він планує провести у рамках процесу вступу до ЄС. Фінансову підтримку у вигляді грантів та кредитів державі Україна буде надано на основі реалізації Українського плану, який буде підкріплений низкою умов та графіком виплат.
Компонент ІІ: В рамках інвестиційної програми України ЄС надасть підтримку у вигляді бюджетних гарантій та поєднання грантів та кредитів від державних та приватних установ. Гарантія України покриватиме ризики, пов'язані з кредитами, гарантіями, інструментами ринку капіталу та іншими формами фінансування, що підтримують цілі Механізму.
Компонент III: технічна допомога та інші заходи підтримки, які допомагають Україні відповідати законам ЄС та проводити структурні реформи на шляху до майбутнього членства в ЄС.
Комісія запропонувала загальний бюджет Фонду у розмірі 50 мільярдів євро: 17 мільярдів євро у вигляді грантів та 33 мільярди євро у вигляді кредитів.
Часткова позиція слугуватиме мандатом Ради на переговорах із Європейським парламентом. Як тільки угода буде досягнута, ухвала має бути офіційно прийнята Радою та Європейським парламентом. 20 червня 2023 року Комісія прийняла пропозицію щодо перегляду багаторічної фінансової програми (MFF) на 2021-2027 роки, а також дві пропозиції щодо регламенту створення Фонду для України та Платформи стратегічних технологій для Європи (STEP).
Сьогодні Рада також прийняла частковий переговорний мандат щодо STEP.
Раніше повідомлялося про те, що Угорщина може зняти вето на виділення Україні 50 млрд євро макрофінансової допомоги, якщо фінансування будуть переглядати щороку.
Детальніше про те, чи готові в Києві піти на компроміси задля отримання 50 млрд євро — читайте в статті Володимира Кравченка "Торги Орбана: чого Угорщина насправді домагається від України".