Рада ЄС підтримала законопроєкт про захист жінок, але вилучила норму про зґвалтування

Поділитися
Рада ЄС підтримала законопроєкт про захист жінок, але вилучила норму про зґвалтування © Pixabay
Питання відповідальності за зґвалтування розділило Євросоюз

Країни ЄС відкидають запровадження єдиної кримінальної відповідальності в країнах Євросоюзу за секс без згоди. Деякі країни вважають, що Єврокомісія вийшла за межі своїх повноважень, розробивши закон про сексуальне насильство, пише POLITICO.

У березні 2022 року Європейська комісія представила законопроєкт, спрямований на захист жінок від насильства – від каліцтва жіночих статевих органів до кіберсталкінгу. Він також мав на меті змусити всі країни ЄС класифікувати секс без згоди як зґвалтування, що карається максимальним покаранням у вигляді щонайменше восьми років ув'язнення. 

Але після більш ніж року суперечливих переговорів дев’ятого червня уряди країн ЄС відхилили пропозицію про зґвалтування. Точніше кажучи, хоча вони підтримали закон в цілому, вони вилучили положення про зґвалтування.

Швеція, яка головує в Раді ЄС на ротаційній основі, тиждень тому зуміла досягти згоди між країнами, що наблизило ЄС до ратифікації Стамбульської конвенції 2011 року – міжнародного договору, покликаного знизити рівень насильства щодо жінок в Європі. Ці переговори викрили культурну війну між східноєвропейськими країнами, такими як Польща, Угорщина і Болгарія, і західноєвропейськими країнами.

Але цього разу, в той час як кілька країн, включаючи Польщу та Угорщину, розкритикували заплановане законодавство щодо захисту жінок, більшість країн ЄС, включаючи Швецію та Німеччину, заявили, що Брюссель просто перевищив свої повноваження, наполягаючи на встановленні загальних правил ЄС щодо покарання за зґвалтування.

«Позиція Ради не може бути витлумачена як така, що ставить під сумнів серйозність кримінального злочину як такого. Той факт, що цей злочин не включений в текст, пов'язано виключно з правовою базою», – заявив міністр юстиції Швеції Гуннар Стрьоммер під час зустрічі міністрів юстиції в Люксембурзі.

Через шість років після того, як кампанія #MeToo викрила раніше приховані масштаби сексуального насильства над жінками, відмова була сприйнята з розчаруванням і скептицизмом комісаром з питань рівності Хеленою Даллі, а також жіночими групами і кількома країнами, включаючи Бельгію.

Вилучення зґвалтування з проекту закону ЄС «ґрунтується на обмежувальному тлумаченні правової бази, сексуальної експлуатації жінок і дітей. Однак, та ж сама правова основа вже була використана для криміналізації сексуального насильства над дітьми в директиві про сексуальне насильство над дітьми», – сказала Даллі. 

 

ЄС розділився майже навпіл

Наразі 14 країн, включаючи Францію і Польщу, вимагають від жертв доведення застосування сили або погрози у випадку зґвалтування, а 13 інших, включаючи Іспанію, Бельгію, Люксембург, Швецію і Грецію, ґрунтують своє кримінальне визначення зґвалтування на згоді жертви.

Багато країн вважали, що план Єврокомісії не є юридично обґрунтованим і може створити прецедент, який дозволить Брюсселю розширити свої законодавчі повноваження. 

Деякі групи також поставили під сумнів вибір країн ЄС, які погодилися ратифікувати Стамбульську конвенцію, що визначає зґвалтування як секс без згоди, а через кілька днів викреслити те саме визначення з проекту закону ЄС. 

«Це трохи лицемірно», – сказала Лаура Каун, директорка кампаній Європейського жіночого лобі. 

Тепер країнам ЄС доведеться вести переговори щодо плану з Європейським парламентом, як тільки він визначиться з власною позицією. За словами представника Європарламенту, голосування в парламенті заплановане на липень.

Нагадаємо, що у березні Вища рада правосуддя стала на захист судді Воловецького районного суду Оксани Софілканич, яка призначила іспитовий термін трьом підліткам, що зґвалтували 14-річну односельчанку, зняли процес на відео та поширили в школі.

Дев’ятого травня суд у США визнав колишнього президента Дональда Трампа винним у справі про спробу зґвалтування письменниці та журналістки Джин Керролл.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі