Новий прем’єр Болгарії вирішив «зачистити» спецслужби від прокремлівських агентів

Поділитися
Новий прем’єр Болгарії вирішив «зачистити» спецслужби від прокремлівських агентів Прем'єр-міністр Болагрії Николай Денков © Скріншот Youtube
Зараз органи безпеки дивляться на російський вплив у країні «з широко заплющеними очима»

Дедалі популярніша проросійська партія «Відродження» («Възраждане») розгромила офіси ЄС у Софії, фізично заблокувала депутатів у парламенті, погрожувала людям на прайдах і закликала знищити ворогів президента Владіміра Путіна – і що ж сталося? Нічого особливого. Те ж саме можна сказати і про низку загадкових вибухів на збройових заводах – інцидентів, які перебувають під пильною увагою, оскільки Софія нарощує виробництво зброї для експорту в Україну. Незважаючи на те, що цілком можливо, що на болгарській землі відбулися серйозні російські атаки, софійських слідчих звинувачують у багаторічній бездіяльності, приховуванні фактів і зволіканні з розслідуванням.

В інтерв'ю виданню POLITICO новий прем'єр-міністр Болгарії Николай Денков заявив, що настав час покласти край такій практиці, коли правоохоронні органи та служби безпеки заплющують очі на розслідування справ, за якими, ймовірно, смикає за ниточки Москва.

Денков прийшов до влади 6 червня, і на нього чекає жорстока боротьба за те, щоб спрямувати свій крихкий уряд на пронатовський і проукраїнський шлях у країні, де російська пропаганда і владні мережі, що діють через шпигунські служби та організовану злочинність, міцно тримають владу в своїх руках.

У першій спробі змінити спосіб, у який Болгарія бореться з важелями російського впливу, він зробив незвичний крок, прямо звернувшись до прокремлівської ультранаціоналістичної партії «Відродження», заявивши, що влада повинна розслідувати, чи не перетинала її поведінка правові червоні лінії. 27 червня Денков публічно звинуватив партію, чия підтримка зараз зросла до 16% з 10% восени, в тому, що вона є «неофашистською» і веде «війну ... з європейськими цінностями».

Коли Денкова запитали про його заклик до дій проти «Відродження», він сказав, що болгарські чиновники часто беруть свій підхід до російського втручання з назви останнього фільму Стенлі Кубрика «З широко заплющеними очима».

«Єдине, про що я просив, – це щоб різні інституції припинили закривати на це очі», – сказав він в інтерв'ю, заявивши, що його публічні висловлювання щодо «Відродження» були реакцією на «брехню», яку «агресивно» використовують ця та інші промосковські партії, щоб «залякати болгарське населення» прокремлівською пропагандою.

«Вони поширюють [брехню] через соціальні мережі, щоб залякати населення і намагаються використати це середовище для отримання певної політичної вигоди», – додав Денков, зазначивши, що «Відродження» вдається до «мови агресії» та підбурювання і «Ця агресія стає все більш і більш помітною, і це не те, чому можна дозволити розвиватися далі».

Дійсно, лідер «Відродження» Костадін Костадінов, якого за його промосковську та антиєвропейську позицію прозвали «Містером Копєйкіним», не намагається приховувати свою лояльність Кремлю. Невдовзі після невдалого заколоту Євгєнія Прігожина наприкінці минулого місяця він заявив, що обов'язком простих болгар є знищення «деформованого сміття» – ймовірно, опонентів Путіна в Болгарії, які сподівалися, що повстання найманців угруповання «Вагнер» може означати кінець президента. Партія також домагається проведення референдуму, щоб зупинити вступ Болгарії до зони євро, що є ще одним із пріоритетів Денкова.

Відповідь на заклик Денкова до дій не забарилася. Того ж дня софійська прокуратура заявила, що розслідуватиме дії Костадінова на предмет розпалювання ненависті та підбурювання до насильства. Костадінов відкинув обвинувачення Денкова проти нього, заявивши, що прем'єр-міністр просто виконує вказівки американського посольства в Софії.

Денкова запитали, чи не боїться він, що його підхід до «Відродження» може мати зворотний ефект – дозволити партії заробити ще більше капіталу, стверджуючи, що вони стали жертвами прозахідних репресій? Денков висловив сумнів, що це може зробити риторику «Відродження» ще більш гострою. «Вони і так це говорять», сказав прем’єр.

Пронатовський і проєвропейський уряд Дєнкова поспішив посилити свої зобов'язання щодо постачання зброї в Україну. Це ставить адміністрацію на шлях зіткнення не лише з Москвою, але й з президентом Болгарії Руменом Радевим. Останній неоднозначно ставиться до позиції Болгарії в НАТО і вороже налаштований до надання зброї Києву.

Денков також привернув увагу до низки незрозумілих вибухів і пожеж на болгарських збройових заводах і складах, що сталися з 2011 року. Останній з них стався в місті Карнобат, на об'єкті, який також постраждав минулого року в результаті того, що власник описав як російську атаку. Незважаючи на те, що протягом багатьох років болгарська влада нібито розслідувала ці інциденти, офіційні особи ухиляються від відповіді на питання про те, що насправді сталося, і чи замовляли росіяни напади на об'єкти.

На запитання про те, що відбувалося, Денков заявив: «Я не знаю, тому що не маю уявлення, наскільки сильно спецслужби, прокуратура намагалися знайти відповідь».

По суті, припущення Денкова про те, що влада ніколи надто ретельно не розслідувала такі справи, як «Відродження» і вибухи на заводах, викривають ступінь впливу Росії на болгарські інституції. Багато з найвпливовіших болгарських магнатів походять з комуністичних часів і пов'язаних з московськими службами безпеки. Ці тіньові олігархи захопили основні національні активи після падіння Берлінського муру і створили мережі організованої злочинності, які все ще пронизують країну, викачуючи кошти ЄС, займаючись здирництвом і контрабандою наркотиків, зброї та людей.

Однак Денков не втрачає надії, що ситуація змінюється. 

«Я майже впевнений, що болгарський народ є проєвропейським. На жаль, вони є жертвами дуже активної і дуже агресивної прокремлівської, пропутінської пропаганди. Ми повинні пояснити людям, які переваги дає повноправне членство в Європейському Союзі та НАТО», – сказав Денков.

Одним із пріоритетів нового уряду є широкомасштабна реформа спецслужб з метою викорінення московської агентури. Але спроби влади наштовхнулися на опір президента Радева, який вважається промосковською фігурою і наразі підписує призначення керівників різних служб безпеки, перешкоджаючи будь-яким змінам у системі.

Щоб подолати цю перешкоду, реформаторський уряд намагатиметься змінити закон, що займе, за словами Денкова, «один-два місяці, якщо президент не змінить свою думку... що, я думаю, було б цілком розумно для нього».

Прем'єр-міністр стикається з нелегкою боротьбою, намагаючись позбавити свою країну від російського впливу: як він сам визнає, невідомо, наскільки далеко сягає вплив Москви.

Відповідаючи на запитання, чи вважає він, що президент Радев повторює позицію Росії з особистих переконань, чи виконує прямі накази Кремля, Дєнков розсміявся. Після хвилини роздумів він відповів: «Я не можу відповісти на ці питання. Я не знаю відповідей».

Нагадаємо, що після формування нового коаліційного уряду у Болгарії, країна вирішила збільшити допомогу Україні, що зустріло критику з боку проросійського президента Радева. Він заявив, що допомога Україні «підштовхує Болгарію все ближче до війни».

Пізніше міністр оборони Болгарії Тодор Тагарев заявив, що вони хочуть вийти на пряме постачання зброї Україні, замість постачання через посередників, в тому числі таємного. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі