На виборах президента у Словаччині проєвропейський політик обходить члена команди Фіцо

Поділитися
На виборах президента у Словаччині проєвропейський політик обходить члена команди Фіцо © EUobserver
Обидва кандидати зустрінуться у другому турі.

Колишній міністр закордонних справ Словаччини Іван Корчок, який не поділяє антизахідну риторику прем'єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо, перемагає у першому турі президентських виборів.

Змагання за посаду глави держави має вирішити, чи зміцнить дружній до Росії прем'єр-міністр своє політичне домінування над 5,4-мільйонною східноєвропейською країною, чи виборці оберуть противагу уряду, який володіє більшістю виконавчих повноважень.

Як пише Bloomberg Іван Корчок, який пообіцяв допомогти утримати Словаччину в європейському мейнстрімі, набирає 40,3%, випередивши Петера Пеллегріні, спікера парламенту і члена правлячої коаліції Фіцо, який, згідно з результатами з 91% виборчих дільниць, отримав 38,4%. Вони зустрінуться у фінальному турі 6 квітня.

Проросійський колишній голова Верховного суду Стефан Харабін набрав третє місце за кількістю голосів – лише 11,75%, отримавши підтримку націоналістичної партії, яка також входить до урядової коаліції.

Опитування перед першим туром показували відставання Корчока від його опонента. Разом із тим, союзник Фіцо має шанси отримати підтримку націоналістично налаштованих виборців у другому турі, що може допомогти йому перемогти на виборах.

Перемога Пеллегріні дасть Фіцо більше можливостей для просування своєї програми, яка викликає занепокоєння Європейського Союзу через його намагання переглянути частину системи правосуддя і нападки на ЗМІ. Чотириразовий прем'єр-міністр повернувся на посаду минулого року після кампанії, у якій він агітував за припинення розслідувань проти своїх союзників, припинення військової підтримки Словаччиною України та оскарження санкцій проти Росії.

Корчок обіцяє підтримувати проєвропейський курс нинішньої президентки Зузани Чапутової. Глава держави Словаччини займає здебільшого церемоніальну посаду, однак може накладати вето на закони і призначати урядовців, суддів і керівників центрального банку.

Чапутова, яка була обрана у 2019 році на платформі боротьби з корупцією, відмовилася балотуватися на другий термін після постійних нападок з боку союзників Фіцо. Вона була головним антагоністом прем’єр-міністра, намагаючись заблокувати деякі його законодавчі кроки та призначення на ключові державні посади.

Фіцо, якого підтримує сільський електорат з низькими доходами, цього року викликав широкі протести через свою спробу змінити кримінальний кодекс і ліквідувати спеціалізовану антикорупційну прокуратуру. Європейська комісія оцінює законодавство на предмет потенційного порушення верховенства права.

Пеллегріні змінив Фіцо на посаді прем'єр-міністра у 2018 році, коли прем'єр був змушений піти у відставку у відповідь на хвилю антикорупційних протестів, значною мірою викликаних вбивством журналіста-розслідувача.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі