Молдова розраховує на вступ до ЄС до 2030 року разом із окупованим РФ регіоном — Санду

Поділитися
Молдова розраховує на вступ до ЄС до 2030 року разом із окупованим РФ регіоном — Санду © Майя Санду/Facebook
На її думку, шлях до ЄС може допомогти вирішити «заморожений конфлікт».

Москва намагається дестабілізувати ситуацію в Молдові, але колишня радянська республіка може приєднатися до ЄС до 2030 року разом із Придністров'ям, попри те, що в регіоні наразі присутні російські війська. Про це заявила президент країни Мая Санду, повідомляє Bloomberg.

Секрет вирішення ситуації з Придністров'ям у Молдові полягатиме у проведенні економічних реформ і боротьбі з корупцією. За словами Санду, це поставить 2,6-мільйонну країну, одну з найбідніших у Європі, на чіткий шлях вступу до ЄС і покаже людям у Придністров'ї, що зв'язки з блоком, а не з РФ, принесуть користь їхньому життю.

«Чим швидше ми підвищимо рівень життя, тим швидше у нас з'явиться шанс на возз'єднання. 100%, це наша мета», - сказала Санду.

Молдова отримала статус кандидата на вступ у ЄС минулого року. Відтоді вона опирається на підтримку Заходу, щоб пережити фінансову турбулентність, хвилю біженців унаслідок війни РФ проти України, спричинені війною проблеми з електроенергією та двозначну інфляцію. За словами Санду, криза вартості життя перешкоджає зусиллям, спрямованим на підвищення рівня життя людей і зосередження на реформах, необхідних для вступу до ЄС, особливо на судовому фронті.

Водночас уряд Молдови звинувачує Росію в тому, що Москва намагається перешкодити прагненню країни до членства в ЄС, розпалюючи нестабільність, підтримуючи прокремлівські політичні сили та організовуючи протести проти реформ, спрямованих на підвищення прозорості та верховенства права.

Москва неодноразово заперечувала втручання у справи Молдови, але утримує в Придністров'ї понад тисячу військових, які, на думку західних аналітиків, становлять ризик як для стабільності в Молдові, так і для безпеки в Україні. У лютому Санду процитувала розвідувальні дані, отримані з України, про те, що Росія намагається повалити її уряд.

«На жаль, Росія залишатиметься джерелом нестабільності ще багато років. Ми відчуваємо спроби Росії дестабілізувати нашу країну і підірвати зусилля з розбудови сильних інститутів та демократичних процесів, і саме тому інтеграція в ЄС є для нас такою важливою», - сказала Санду.

Урядові реформи, що передують вступу до ЄС, які включають боротьбу з корупцією та впливом олігархів, звинувачених у вимиванні державних фінансів, також зіштовхнулися з опором проросійських політичних партій, які закликали до відставки Санду.

Але вона заявила, що готується до переобрання наступного року, щоб зберегти проєвропейські настрої та уникнути відступу в підтримці виходу з орбіти Москви.

Існує також необхідність мирного вирішення ситуації з Придністров'ям, яке оголосило про незалежність у 1990 році. Хоча регіон, де проживає менше ніж 500 тисяч людей, не визнаний жодною країною ООН, «заморожений конфлікт» може зірвати будь-які шанси на вступ до ЄС.

Іншим фактором є безпека. Хоча нейтралітет Молдови закріплений у її конституції, війна РФ проти України спонукала громадськість до дискусії про те, чи варто розглядати можливість вступу до НАТО.

Ці настрої лише посилюються коментарями Москви. У лютому міністр закордонних справ Росії Сєргєй Лавров назвав Молдову «наступною Україною», маючи на увазі, що його країна виступає проти вступу колишніх країн східного блоку до західних альянсів, таких як ЄС і НАТО.

«Звичайно, ми не відчуваємо себе в безпеці. Сьогодні більшість людей все ще вважає, що слід зберігати нейтралітет. Що станеться через пів року чи рік, ми побачимо», - сказала Санду.

Раніше повідомлялося, що Молдова активізує зусилля з руху до ЄС. Нещодавно президент Європейського парламенту Роберта Мецола, перебуваючи у Кишиневі, заявила, що Європейська комісія вже цього року може розпочати переговори щодо вступу Молдови до ЄС.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі