Третього листопада італійський уряд схвалив проект конституційної реформи, яка значно розширить повноваження прем'єр-міністра, що є серйозною зміною в країні з традиційно слабкою позицією глави уряду. Ініціатором реформи є прем’єр Джорджія Мелоні, яка посилила політичні позиції після смерті Сільвіо Берлусконі.
«Це мати всіх реформ», – заявила Мелоні на пресконференції та додала, що її законопроект має на меті забезпечити «стабільність» і «гарантувати, що ті, хто керує державою, обираються народом», передає POLITICO.
Пропозиція уряду Мелоні все ще потребує схвалення обох палат парламенту і, можливо, буде винесена на референдум. Реформа дозволить прем'єр-міністру обиратися безпосередньо італійським народом на п'ятирічний термін, замість того, щоб призначатися президентом.
POLITICO зазначає, що посада прем'єр-міністра Італії за своєю природою має традиційно слабку роль. Після Другої світової війни батьки-засновники сучасної італійської держави запровадили низку стримувань і противаг, спрямованих на запобігання концентрації влади в руках однієї особи. Це, у поєднанні з фрагментарним політичним ландшафтом Італії, сприяло нестабільності італійської політики. За останні 77 років Італія побачила 68 різних урядів.
Нагадаємо, Мелоні заявила, що Європа не має послаблювати підтримку України на тлі війни Ізраїлю проти бойовиків палестинського угруповання ХАМАС. Вона наголосила на тому, що «з боку Російської Федерації не було конкретного засудження жорстокої атаки ХАМАСу» і це «не випадково».