Після того як спроба Емманюеля Макрона провести дострокові вибори завершилася невдачею, він стоїть перед важким вибором: чи зняти своїх кандидатів з виборів, щоб спробувати зупинити правий популізм, чи намагатися врятувати те, що залишилося від його колись домінуючого руху, перш ніж він занепаде. Для 46-річного лідера Франції перший тур парламентських виборів 30 червня, під час якого перемогли ультраправі, став особистим приниженням.
Друга за величиною економіка Європи і єдина ядерна держава ЄС зараз як ніколи близька до того, щоб вперше привести до влади ультраправий уряд, після того, як "Національне об'єднання" Марін Ле Пен здобуло значну перевагу на першому етапі голосування. Якщо другий тур голосування 7 липня забезпечить "Національному об'єднанню" більшість у парламенті — а прогнози свідчать, що це можливо — Франція опиниться в скрутному становищі: країною, принаймні частково, керуватимуть політики, які зробили собі ім'я, підтримуючи Владіміра Путіна й обіцяючи розвалити Європейський Союз, розв'язати війну з міграцією і вийти з НАТО, повідомляє Politico.
Хоча партія Ле Пен пом'якшила деякі зі своїх різких позицій, вона залишається глибоко скептично налаштованою щодо західних політичних позицій. Перемога на цих виборах дасть їй потужний поштовх до перемоги на виборах президента Франції у 2027 році.
Оскільки поріг для отримання абсолютної більшості в парламенті становить 289 місць, ультраправі можуть навіть сформувати уряд за тиждень, а 28-річний голова "Національного об'єднання" Жордан Барделла стане його прем'єр-міністром. Питання зараз полягає в тому, чи зможе щось або хтось зупинити це.
"Наскільки близько Ле Пен підійде до абсолютної більшості, залежить від того, як інші партії та Макрон відреагують на її гучну перемогу", — повідомляє Politico.
Після оприлюднення перших результатів голосування тисячі французьких громадян зібралися на площі Республіки в Парижі, щоб висловити свій протест проти ультраправих.
"Національне об'єднання" заявило, що не намагатиметься сформувати уряд, якщо не отримає абсолютної більшості в парламенті. 30 червня Ле Пен наполягала на тому, що Барделла стане прем'єр-міністром лише в тому випадку, якщо "Національне об'єднання" матиме підтримку парламенту. За традицією, президент Франції висуває кандидатуру прем'єр-міністра від найбільшої парламентської групи в Національних зборах.
Для того, щоб отримати абсолютну більшість, Ле Пен повинна буде укласти угоду з депутатами від консервативної партії "Республіканці". Але передвиборчий альянс Ле Пен з лідером "Республіканців" Еріком Сьотті викликав жорстку реакцію з боку впливових членів партії.
Більше про результати першого туру позачергових виборів у Франції пише Петро Герасименко у статті "Дві помилки Макрона: що показали результати першого туру виборів у Франції".