Після зустрічі в іспанській Гранаді, де лідери Європейського Союзу пообіцяли непохитну підтримку президенту України Володимиру Зеленському, в п’ятницю вони зберуться на обговорення питання як і коли прийняти обтяжену боргами та постраждалу від війни Україну в блок.
Як пише Associated Press, лідери ЄС оцінять «розширення» на своєму неформальному саміті в Гранаді. При цьому, що крім України, у двері з дедалі більшим нетерпінням стукають кілька західнобалканських країн і Молдова.
У своєму листі-запрошенні на саміт президент Ради ЄС Шарль Мішель поставив лідерам «важливі запитання, такі як: що ми робимо разом? Як ми вирішуємо? Як співставити наші кошти з нашими амбіціями?».
Ці питання уже виявилися доволі складними для нинішніх членів, особливо з урахуванням старих правил, які все ще існують, хоча були продумані для дюжини тісно пов’язаних націй. У той час прийняття рішень шляхом одноголосності та право вето все ще вважалися дієвими процедурами, а гроші можна було ще відносно легко отримати.
Водночас наміри прийняти в союз ще кілька країн, які є біднішими за чинних членів, уже викликала супротив.
Шарль Мішель вважає, що нові країни-члени повинні бути прийняті до 2030 року. Минулого місяця президенти Сербії, Косово, Боснії, Чорногорії, Північної Македонії та Албанії також заявили, що розширення має відбутися «не пізніше 2030 року».
Але президент Комісії ЄС Урсула фон дер Ляєн наполягає на тому, що «приєднання ґрунтується на заслугах». Вона каже, що прогрес, якого ці країни досягають у приведенні своїх законів у відповідність з правилами та стандартами ЄС, має визначати темп членства, а не якісь довільні терміни. При цьому бюрократичні темпи узгодження з тисячами правил ЄС іноді можуть тривати більше півтора десятка років.
Україна та Молдова офіційно отримали статус кандидата на вступ до ЄС на початку цього року, що надзвичайно швидке рішення для ЄС та його повільного підходу до розширення. Водночас лідери ЄС також погодилися визнати «європейську перспективу» для іншої колишньої радянської республіки – Грузії.
Сербія та Чорногорія були першими західнобалканськими країнами, які розпочали переговори про членство, за ними минулого року пішли Албанія та Македонія. У свою чергу Боснія та Косово лише почали перший крок інтеграційного процесу.
Представники ЄС побоюються, що Росія може спробувати дестабілізувати Балкани, які пережили криваву війну в 1990-х роках, і таким чином відвернути увагу світу від своєї агресії в Україні. Балканський союзник Росії Сербія відмовилася приєднатися до санкцій ЄС проти Москви, хоча Белград каже, що поважає територіальну цілісність України.
Для України вже визначено одну ключову дату: у грудні країни ЄС вирішить, чи починати повноцінні переговори про вступ.
Раніше Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявляла, що вступ України до Європейського союзу залежить від швидкості виконання потрібних реформ.