Вернера Хоєра, колишнього президента Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), підозрюють у корупції, зловживанні впливом і незаконному привласненні коштів ЄС, пише Financial Times.
Розслідування щодо 72-річного Хоєра, який десять років очолював ЄІБ – найбільшу кредитну установу в світі, веде Прокуратура Європейського Союзу (EPPO), яка пильнує за нецільовим використанням коштів ЄС.
У грудні минулого року на місце Хойєра прийшла Надя Кальвіньо, колишня заступниця прем’єр-міністра Іспанії.
«Звинувачення проти мене є абсолютно абсурдними та необґрунтованими. Тепер я очікую, що вони будуть повністю розслідувані та спростовані», — сказав Хоєр у відповідь на запитання Financial Times.
Він додав, що «повністю співпрацює» з прокуратурою, і попросив ЄІБ зробити те ж саме.
Троє людей, які обізнані з розслідуванням, повідомили виданню, що воно зосереджене навколо виплати компенсації співробітнику ЄІБ, який звільнився.
Адвокат Хоєра Ніколаос Газеас додав, що колишній президент ЄІБ підписав цю виплату.
Минулого місяця у будинку Хоєра в рамках розслідування провели обшук.
І ЄІБ, і EPPO розташовані в Люксембурзі, і це розслідування є однією з найгучніших справ, розпочатих прокуратурою з моменту її початку роботи в 2021 році.
Водночас, Газеас назвав юридичні вимоги для початку кримінального розслідування EPPO «дуже низькими».
«З юридичної точки зору не є чимось незвичайним, коли підписант також стає об’єктом розслідування. Мій клієнт ніколи не брав участі в переговорах навколо звільнення працівника», – додав адвокат. Посадовці ЄС користуються імунітетом від судових переслідувань, доки їхня інституція не зніме його.
У понеділок прокуратура заявила, що ЄІБ зняв імунітет з двох колишніх співробітників.
Газеас повідомив, що Хоєр «сам вимагав, щоб його імунітет...було скасовано».
Друга особа, з якої було знято недоторканність, — це колишній співробітник ЄІБ, якому було здійснено платіж, — якого ще належить опитати в прокуратурі, сказав один із учасників розслідування. Представник банку відмовився коментувати, чи перебуває Хойєр під слідством, додавши, що ЄІБ «повністю співпрацюватиме з Європейською прокуратурою в цьому питанні, якщо це буде потрібно». ЄІБ також дозволить прокурору обшукати свої приміщення та архіви в Люксембурзі, повідомили в прокуратурі. Зняття імунітету з двох колишніх співробітників «дозволить зібрати всі необхідні докази, як звинувачувальні, так і виправдувальні, щоб пролити повне світло на факти, що розслідуються», додали у EPPO.
У листопаді минулого року в Києві відкрили регіональне представництво Європейського інвестиційного банку. На початку року у ЄІБ прокоментували стан економіки України, відзначивши гнучкість та впровадження реформ.