Новий закон Угорщини про "захист національного суверенітету", який керівна партія прем'єра Віктора Орбана “Фідес” назвала необхідним для захисту від іноземного політичного втручання, порушує законодавство Європейського Союзу, заявила в середу, 7 лютого, Єврокомісія. Про це повідомляє Reuters.
ЄК надіслала Будапешту офіційне повідомлення про початок юридичної процедури щодо Угорщини через її закон, прийнятий у грудні. За словами Єврокомісії, новий закон Угорщини про “захист суверенітету” порушує демократичні цінності та фундаментальні права, які передбачає законодавство ЄС.
Зокрема, нове угорське законодавство порушує закони ЄС про демократію і рівні права громадян, закон про захист даних, а також кілька правил, що застосовуються до внутрішнього ринку, пояснила Єврокомісія.
"Створення нового органу з широкими повноваженнями і суворим режимом моніторингу, правозастосування і санкцій також ризикує завдати серйозної шкоди демократії", - наголосив речник Єврокомісії.
Угорщина має два місяці, щоб відповісти на лист з офіційним повідомленням. Якщо Будапешт не розгляне скарги, викладені в листі, Єврокомісія може вирішити надіслати обґрунтований висновок - офіційний запит про дотримання законодавства ЄС, як наступний крок у процедурі.
Закон був ухвалений після того, як Орбан, який неодноразово конфліктував з ЄС через демократичні права в Угорщині, активізував передвиборчу кампанію своєї партії напередодні виборів до Європарламенту, що відбудуться в червні цього року.
Відповідно до закону, буде створено окремий орган для вивчення та моніторингу ризиків іноземного втручання. За заборонене іноземне фінансування партій або груп, що беруть участь у виборах, передбачено покарання у вигляді позбавлення волі строком до трьох років.
Критики Орбана кажуть, що його дії спрямовані на підрив позицій опонентів. Деякі організації громадянського суспільства вважають, що створення "офісу захисту суверенітету" в Угорщині є частиною ширших спроб уряду Орбана придушити інакомислення.