ЄС планує продовжити санкції проти Ірану щодо балістичних ракет — Reuters

Поділитися
ЄС планує продовжити санкції проти Ірану щодо балістичних ракет — Reuters © unsplash.com/ashkfor121
Термін дії обмежень закінчується в жовтні.

Європейські дипломати повідомили Ірану, що планують зберегти санкції ЄС щодо балістичних ракет, термін дії яких закінчується в жовтні відповідно до недійсної ядерної угоди з Тегераном, повідомляє Reuters, посилаючись на джерела.

Зазначається, що цей крок може спровокувати відплату з боку Ірану.

Джерела назвали три причини збереження санкцій: використання Росією іранських безпілотників проти України, ймовірність того, що Тегеран може передати Росії балістичні ракети, а також позбавлення Ірану переваг ядерної угоди, оскільки Тегеран порушив домовленості, хоча і після того, як це зробили першими США.

Збереження санкцій ЄС відображатиме зусилля Заходу, спрямовані на запобігання розробці Іраном ядерної зброї, незважаючи на крах ядерної угоди 2015 року, від якої тодішній президент США Дональд Трамп відмовився у 2018 році. 

Суть цієї угоди, яку Іран уклав з Британією, Китаєм, Францією, Німеччиною, Росією та США, полягала в обмеженні ядерної програми Тегерана, щоб ускладнити йому отримання розщеплюваного матеріалу для створення бомби в обмін на звільнення від економічних санкцій.

В результаті виходу Трампа з угоди і нездатності президента США Джо Байдена відновити її дію, Іран, за американськими оцінками, наближається до розробки ядерної зброї. 

Оскільки ця угода фактично мертва, відносини Ірану із Заходом погіршилися за останній рік, що змусило Вашингтон і його союзників шукати шляхи деескалації напруженості і способи відновити певні ядерні обмеження.

Іран заперечує, що рухається до створення ядерної зброї.

"Іранцям досить чітко дали зрозуміти (про плани зберегти санкції), і тепер питання полягає в тому, які кроки у відповідь можуть зробити іранці і (як) це передбачити", - сказав західний дипломат на умовах анонімності.

Термін дії санкцій ЄС закінчується 18 жовтня відповідно до резолюції ООН, яка закріпила ядерну угоду 2015 року.

Резолюція "закликала" Іран не робити нічого для розробки балістичних ракет, здатних нести ядерну зброю.

Санкції заборонили будь-кому купувати, продавати або передавати безпілотники та їхні компоненти, здатні літати на відстань понад 300 км Ірану, без попереднього дозволу Ради Безпеки ООН.

З 2017 року Іран провів серію випробувань балістичних ракет і запусків супутників, незважаючи на резолюцію, а в травні запустив ракету з потенційною дальністю польоту 2 000 км.

Європейські держави стурбовані розширенням оборонних відносин між Тегераном і Москвою, які призвели до того, що Росія використовувала іранські безпілотники для ударів по Україні, а також до можливості того, що Іран може постачати балістичні ракети РФ.

Іранський чиновник заявив, що Тегеран роками розвивав свою ядерну і ракетну програми, незважаючи на західні санкції.

"Збереження санкцій у будь-якій якості і формі не завадить подальшому прогресу Ірану. Це нагадування про те, що на Захід не можна покладатися і не можна довіряти йому", - сказав іранський чиновник умовах анонімності. 

Раніше повідомлялося, що адміністрація Байдена проводить непублічні перемовини з Іраном про обмеження ядерної програми Тегерана та звільнення ув’язнених американців. У такий спосіб США прагнуть послабити напруженість і зменшити ризик військового зіткнення з Іраном.

Метою США є досягнення неформальної угоди, яку деякі іранські офіційні особи називають «політичним припиненням вогню». Це мало б запобігти подальшій ескалації давніх ворожих відносин.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі