ЄС планує посилити захист від ризиків потрапляння внутрішніх знань та технологій до рук стратегічних супротивників — Politico

Поділитися
ЄС планує посилити захист від ризиків потрапляння внутрішніх знань та технологій до рук стратегічних супротивників — Politico © unsplash/christianlue
Зокрема, йдеться про захист від потенційного втручання Китаю у дослідження.

Єврокомісія закликатиме столиці ЄС бути готовими до потенційного втручання у внутрішні дослідження з боку стратегічних супротивників у спробах отримати ключові технології. Про це повідомляє Politico

В межах ширшого пакету заходів, спрямованих на подолання ризиків, пов'язаних із геополітичним протистоянням між Сполученими Штатами і Китаєм, виконавча влада ЄС планує представити в середу, 24 січня, низку рекомендацій для країн Союзу щодо боротьби з іноземним втручанням у дослідження та інновації. 

Брюссель також хоче створити новий центр, покликаний гарантувати безпеку європейських досліджень. Хоча в європейській стратегії економічної безпеки з усіх сил намагаються не говорити, що йдеться саме про Китай, Пекін відіграє важливу роль у побоюваннях ЄС щодо потрапляння наукових досліджень до чужих рук, особливо того, що стосується технологій подвійного призначення, які можуть бути використані у військових цілях.

Небажана передача або витік знань і технологій є "новими ризиками", і ЄС "не може більше дозволяти собі бути наївним" щодо цього, заявила минулого тижня глава відділу інновацій Союзу Іліана Іванова. 

Висуваючи цю пропозицію, Єврокомісія балансує на тонкій межі, оскільки країни ЄС мають основну компетенцію в галузі досліджень, освіти і національної безпеки, а їхні університети і дослідницькі центри високо цінують свою академічну свободу, яка дозволяє їм співпрацювати з ким завгодно. 

Тим не менш, Єврокомісія закликатиме членів ЄС не закривати очі на ризики, пов'язані з міжнародною науково-дослідницькою співпрацею, згідно з проектом майбутнього плану, з яким ознайомилося видання Politico. 

Виконавча влада рекомендує країнам ЄС створити структуру підтримки, "щоб допомогти дослідникам впоратися з ризиками, пов'язаними з міжнародним співробітництвом у сфері досліджень та інновацій". 

Вони також повинні взаємодіяти з організаціями, що фінансують дослідження, та університетами, щоб переконатися, аби проекти, які викликають занепокоєння, пройшли оцінку ризиків.

Виконавча влада ЄС також хоче централізувати частину управління ризиками на європейському рівні, створивши Європейський експертний центр з безпеки досліджень. Він буде пов'язаний з платформою Єврокомісії для боротьби з іноземним втручанням у сферу досліджень та інновацій. 

Пакет рішень, прийнятий у середу, 24 січня, буде зосереджений не лише на захисті наявних, але й на просуванні нових досліджень. 

Окрім рекомендацій щодо безпеки, Єврокомісія також має намір представити стратегічний документ щодо сприяння дослідженням подвійного призначення, які можуть мати як цивільне, так і військове застосування.

Один з варіантів - відкрити для цих технологій науково-дослідницьку програму Союзу "Горизонт Європа", яка наразі зосереджена на цивільному застосуванні.

Раніше повідомлялося, що Канада оприлюднила нові правила, спрямовані на запобігання передачі чутливих технологічних досліджень, розроблених у країні, до Китаю, Ірану чи Росії.

Нідерланди працюють над законодавством, яке заборонятиме китайським студентам навчатися в університетських програмах з чутливих технологій, включаючи напівпровідники та оборонні розробки.

Восени минулого року фонд стартапів ЄС із бюджетом у десять мільярдів євро запровадив нові правила, які дозволяють забороняти співінвестиції з таких країн, як Росія, у проекти з розвитку чутливих технологій у Європі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі