ЄС планує переосмислити відносини з Туреччиною — FT

Поділитися
ЄС планує переосмислити відносини з Туреччиною — FT © © European Council
У дипломатичному відомстві блоку закликали до "конструктивної взаємодії" з Анкарою.

ЄС повинен шукати "конструктивну взаємодію" з Туреччиною у відповідь на переобрання президента Реджепа Таїпа Ердогана та геополітичні наслідки війни Росії проти України, запропонували в дипломатичному відомстві блоку. Про це повідомляє FT.

Минулого тижня Ердоган закликав Брюссель відновити взаємодію з Туреччиною після багатьох років замороженого прогресу в її офіційній заявці на вступ до ЄС, пов'язавши цю вимогу зі своїм рішенням відмовитися від блокування вступу Швеції, члена ЄС, до НАТО.

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну змусило ЄС переосмислити ставлення до своїх сусідів. Україна і Молдова були визначені офіційними країнами-кандидатами, а переговори про вступ з шістьма західнобалканськими державами, які тривалий час перебували в глухому куті, отримали новий імпульс.

Нові вимоги Ердогана, за словами чиновників ЄС, зводяться до його бажання отримати більший доступ до митного союзу ЄС, лібералізацію візового режиму для громадян Туреччини і розширення допомоги Анкарі, пов'язаної з управлінням міграцією. Ці вимоги глави МЗС країн ЄС обговорюватимуть у четвер, 20 липня, отримавши інформацію про пропозицію дипломатичного відомства.

Висновки міністрів ляжуть в основу доповіді Європейської комісії про відносини між ЄС і Туреччиною, яку лідери ЄС обговорять пізніше цього року. 

"Ми не проковтнемо вимогу про вступ цілком. Але багато хто з нас, безумовно, готовий подивитися, де ми можемо зробити більше разом”, - сказав високопоставлений чиновник ЄС. 

Цього року закінчується термін дії пакету фінансування у розмірі три млрд євро, пов'язаного з тим, що Туреччина приймає сирійських біженців і перешкоджає їхньому руху до Європи, але два чиновники ЄС заявили, що його продовження вже враховане в розрахунках майбутніх бюджетних потреб Брюсселя.

За словами джерел, які беруть участь у переговорах, прогрес як щодо лібералізації візового режиму, так і щодо участі Туреччини в митному союзі блоку можливий. Але це вимагатиме від Анкари зрушень у таких питаннях, як обмін даними та антитерористичне законодавство, а також торговельні заходи, які Брюссель вважає протекціоністськими.

Члени ЄС Кіпр і Греція виступають проти тісніших зв'язків блоку з Туреччиною, які не передбачають прогресу з боку Анкари в реалізації ініціативи ООН щодо нормалізації відносин на розділеному середземноморському острові. Деякі східні країни ЄС також роздратовані нездатністю Ердогана прийняти західні санкції проти Росії і розширенням торговельних відносин Туреччини з Москвою.

Інші також занепокоєні тіснішими зв'язками з країною, де, за словами ЄС, верховенство права і захист прав людини є "ключовими проблемами".

Однак у документі дипломатичного відомства блоку, з яким ознайомилася Financial Times, міститься заклик до міністрів закордонних справ розглянути те, де "ЄС міг би сконцентрувати зусилля для консолідації або збільшення своїх важелів впливу у відносинах із Туреччиною", враховуючи нову "геополітичну роль" Анкари після російського вторгнення.

"На тлі мінливого геополітичного контексту важливо обговорити шляхи розвитку відносин між ЄС і Туреччиною в короткостроковій і середньостроковій перспективі", - йдеться в заяві.

Другий представник ЄС вказав на "певні зміни в підходах нового уряду Туреччини”.

“І ми хочемо побачити, куди ми зможемо з цим піти", - додав він.

Поворот Ердогана щодо Швеції став одним із низки кроків за останні тижні, які зменшили напруженість у відносинах між Анкарою і Заходом, оскільки Туреччина намагається повернути іноземних інвесторів і зупинити економічну кризу.

"[Туреччина] принаймні хоче відкритого рішення щодо складних питань, в яких у нас є розбіжності", - додав чиновник.

Як наслідок, міністри закордонних справ блоку повинні обговорити подальші можливості для ЄС розвивати наявні напрямки, такі як економічне співробітництво, управління міграцією та боротьба зі зміною клімату, а також розглянути кроки конструктивної взаємодії, які б дозволили ЄС бути більш ефективним у вивченні можливостей для співпраці".

"Нинішня геополітична ситуація може сприяти подоланню розбіжностей або відкриттю нових можливостей для цілеспрямованої співпраці на основі зближення зовнішньополітичних інтересів ЄС і Туреччини", - йдеться у документі.

Раніше повідомлялося, що процес вступу Туреччини до ЄС не може відновитися за нинішніх обставин, але варто вивчити нові шляхи співпраці. Так вважають представники Європарламенту.

Європейський парламент відкинув наміри президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана обміняти схвалення заявки Швеції на вступ до НАТО на членство Туреччини в ЄС. В оприлюдненому в Європарламенті новому звіті підкреслюється, що ці два процеси не пов’язані. Євродепутати закликали ЄС розпочати процес обговорення для пошуку «альтернативної та реалістичної структури» на заміну процесу вступу Туреччини до блоку.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі