Як Європа може захистити себе без допомоги США? — FT

Поділитися
Як Європа може захистити себе без допомоги США? — FT © Getty Images
Протягом 80 років європейські армії покладалися на підтримку США, і на заміну цього потрібен час — й мільярди євро.

Європейські чиновники прокидаються від реальності, на якій давно наголошував Дональд Трамп: США більше не хочуть бути головним гарантом безпеки ні для України, ні для континенту в цілому. Для тих, хто пропустив цей меседж, Піт Гегсет, міністр оборони США, нагадав про це минулого тижня у промові, яка вразила багатьох європейців, і в якій він застеріг партнерів не вважати, що присутність американських військових в Європі буде "вічною".

Хоча Трамп не єдиний президент США, який критикує своїх союзників по НАТО, він перший, хто змусив Європу серйозно замислитися над тим, що їй доведеться робити, якщо США знімуть свій оборонний щит, зазначають кореспонденти Financial Times.

Першочерговими завданнями для Європи є збільшення оборонних витрат, покращення протиповітряної оборони, заміна логістичного обладнання та іншої допоміжної техніки, яку надають американські військові, а також підвищення боєготовності європейських військ і підтримання ефективного ядерного стримування.

Мова йде про загальноєвропейський щит протиповітряної оборони, який має заповнити прогалини в розрізнених системах протиповітряної і протиракетної оборони континенту, і транспортні системи, такі як важкі літаки для швидкої мобільності й дозаправки літаків у повітрі, які наразі надаються лише США.

Камілла Гранд, колишній високопосадовець НАТО, яка зараз працює в Європейській раді з міжнародних відносин вважає, що якби Європа отримала ці стратегічні ресурси, це було б "найбільшою зміною правил гри", оскільки Європа була б здатна виконувати майже весь спектр військових завдань без допомоги США.

Більш нагальне питання полягає в тому, що робити, якщо США раптово виведуть частину або всі свої приблизно 90 тисяч військовослужбовців, дислокованих в Європі.

За словами чиновників і аналітиків, найбільший ризик полягає в тому, що Трамп виведе 20 тисяч американських військовослужбовців, яких Джо Байден відправив до Польщі, Румунії та країн Балтії відразу після повномасштабного вторгнення Росії в Україну на початку 2022 року.

Трамп заявив, що не хоче виводити всі американські війська з Європи в рамках мирної угоди.

"Ніхто не просить про це, тому я не думаю, що нам доведеться це робити. Я б не хотів цього робити. Але це питання ніколи не порушувалося", — сказав він.

Теоретично, Європа повинна легко надати достатню кількість військ для захисту своїх кордонів від нападу. Європейські армії налічують майже 2 мільйони військовослужбовців, з яких 1,3 мільйона — лише в ЄС. Але на практиці багато з цих військ не придатні для розгортання, вважають кореспонденти.

Європейські уряди наразі обговорюють шляхи спільного фінансування спільних оборонних проєктів, у тому числі з Великою Британією та іншими країнами, що не входять до ЄС.

Крім того, можливо, найбільшим стратегічним питанням, що стоїть перед Європою, є майбутнє ядерної парасольки США, особливо тактичної ядерної зброї, якої бракує європейським країнам.

Відсутність у Європи тактичної ядерної зброї створює "прогалину у стримуванні", яку Росія може використати за допомогою власного арсеналу, вважає Фабіан Хоффманн, докторський науковий співробітник Ядерного проєкту в Осло.

Прагнення Європи до "оборонної автономії" не є новим: його намагалися реалізувати протягом більшої частини історії НАТО, починаючи з ідеї створення Європейського оборонного співтовариства на початку 1950-х років.

Усі ці спроби зазнали невдачі. Але це було тоді, коли США все ще були готові взяти на себе зобов'язання з європейської оборони, підсумували в газеті.

Раніше голова Військового комітету НАТО адмірал Джузеппе Каво Драгоне припустив, що США можуть скоротити свою військову присутність у Європі, адже пріоритети країни перемістяться в Індо-Тихоокеанський регіон. Втім, він підкреслив, що навряд чи з континенту заберуть "величезну кількість американців".
 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі