Уряд Італії звинувачує суд у ганебній втечі з-під домашнього арешту російського бізнесмена, якого розшукують у США за ухилення від санкцій, пише Financia Times.
Під час парламентських дебатів у четвер міністр юстиції Карло Нордіо розкритикував міланських суддів за прихильне ставлення до 40-річного Артема Усса, якого було дозволено екстрадувати до США, де його звинувачують у незаконній закупівлі військової техніки всупереч санкціям проти Росії, незаконному перепродажі нафти на чорному ринку, шахрайстві та відмиванні мільйонів доларів.
Втеча Усса з розкішної квартири на околиці Мілана поставила у незручне становище прем’єр-міністерку Італію Джорджу Мелоні, яка є палкою прихильницею боротьби України з вторгненням Росії та прагне показати, що її уряд є надійним союзником США і НАТО.
«Коли трапляється щось подібне, цьому може бути два пояснення — некомпетентність або злий намір. І краще, аби це була некомпетентність», — сказав Стефано Стефаніні, колишній посол Італії в НАТО.
Влада США стверджує, що втікач, чий батько входить до правління російської державної нафтової компанії «Роснефть», а також перебуває в списку санкцій США, був співвласником торгової компанії, яка допомагала підсанкційним російським компаніям отримувати чутливі військові технології зі США.
Обізнані із ситуацією джерела говорять, що молодшого Усса потенційно могли обміняти на громадян США, які перебувають під вартою в Росії.
Кілька тижнів тому Усс зламав свій електронний браслет і втік з-під домашнього арешту. Це сталося лише через день після того, як міланський суд схвалив його екстрадицію до США. Через два тижні він з'явився в Росії, де висловив подяку «сильним і надійним людям, які були поруч зі мною».
Карло Нордіо звинуватив апеляційний суд Мілана в тому, що він дозволив Уссу вийти із в'язниці та повернутися в розкішну квартиру з електронним браслетом.
«Судові органи були завалені застереженнями щодо небезпеки та ризику втечі цього джентльмена», — сказав Нордіо.
Після рішення суду, яке дозволило Уссу перебування під домашнім арештом у його квартирі в Мілані, Міністерство юстиції США закликало Рим діяти терміново, щоб повернути Усса до в'язниці, враховуючи високий ризик його втечі, сказав Нордіо.
За словами міністра, влада США дала зрозуміти, що вони «приголомшені» цим рішенням, і закликала владу Італії подати апеляцію до Верховного суду країни.
Нордіо заявив парламенту, що його міністерство не має повноважень «втручатися, оскаржувати чи вимагати суворіших заходів», або скасовувати рішення суду нижчої інстанції з огляду на принцип автономії та незалежності магістратів.
Однак після втечі міністр наклав дисциплінарні стягнення на кількох суддів, які розглядали справ Усса.
Юридичне співтовариство Італії розкритикувало цей крок, стверджуючи, що оскаржити рішення суду мали прокурори, замість покарання міністерством суддів.
У публічній заяві Національна асоціація магістратів звинуватила самого Нордіо в підриві автономії та незалежності суддів шляхом їх дисциплінарного застосування.
«Те, що сталося, є досить серйозним. Звичайно, є деякі аномалії», — сказала Мелоні минулих вихідних у своєму чи не єдиному публічному виступі щодо цієї справи.
Вона поставила під сумнів рішення суду про дозвіл Уссу залишатися під домашнім арештом навіть після схвалення його екстрадиції.
«Очевидно, що в цьому випадку ризик втечі більш імовірний», — сказала вона, додавши, що цю справу слід ретельно розслідувати.
Опозиційні законодавці заявили, що інцидент завдав серйозної шкоди світовому авторитету Італії.
«Міжнародний авторитет і авторитет Італії були серйозно скомпрометовані», — заявила Валентина Д'Орсо, член популістського Руху п'яти зірок.
Міністр закордонних справ Антоніо Таяні відкинув цю критику, заявивши Сенату, що ця катастрофа не вплине на американо-італійські відносини.
«Відносини зі Сполученими Штатами є і залишаться міцними та лояльними», — сказав він, додавши, що Рим має намір заморозити італійські активи Усса.
Стефано Стефаніні назвав втечу Усса частиною «загальної картини провалу багатьох країн і різних способів впровадження санкцій проти Росії, особливо щодо окремих осіб».
Він додав, що рішення суду у цій справі було незрозумілим.
«Ви говорите про російського олігарха. Важко зрозуміти, як цю конкретну людину можна було посадити під домашній арешт тоді, коли будь-яка розумна людина розуміє, що він може втекти», — сказав він.
Після зламу електронного браслету Уссу за кілька годин вдалося виїхати з Італії. Поліцейські припускають, що він змінив кілька автівок та за фальшивими документами перетнув кордон і в'їхав у Словенію. Потім він доїхав до Сербії, а звідти — ймовірно літаком — повернувся до Росії.