FT оцінила, як перемога російських олігархів у суді ЄС вплине на санкційний режим 

Поділитися
Режим санкцій ЄС у сум'ятті після рішення суду щодо Фрідмана та Авена.

Перемога двох відомих російських олігархів у суді ЄС відкрила шлях сотням осіб, пов'язаних із Кремлем, до оскарження режиму європейських санкцій, пише FT.

У середу, 10 квітня, суд ЄС ухвалив рішення на користь олігархів Петра Авена та Міхаіла Фрідмана, заявивши, що Євросоюз не зміг довести їхній зв'язок із повномасштабним вторгненням Росії в Україну у 2022 році. Хоча, на них все ще поширюється загальноєвропейська заборона на в'їзд і заморожування активів до завершення окремих судових процесів.

Чиновники ЄС та юридичні експерти заявили, що таке несподіване рішення суду стало тривожним прецедентом, оскільки воно ставить під сумнів принцип, який використовується в багатьох інших санкціях — наближеність до глави Кремля Владіміра Путіна означає співучасть у вторгненні.

Це рішення вказало на очевидні недоліки в процесі досліджень і збору розвідувальної інформації ЄС при розробці обмежень проти більш ніж 1700 фізичних і 400 юридичних осіб з 2014 року, коли Росія вторглася в Крим і розпочала війну на сході України.

Низка росіян, які перебувають під санкціями, заявили Financial Times, що докази, використані проти них, були необґрунтованими, недосконалими або такими, що вводять в оману, і переважно базувалися на загальнодоступній інформації.

Відхилені докази проти Авена і Фрідмана включали чотири газетні статті, одна з яких була опублікована в 2005 році і стверджувала, що Путін тепло відгукувався про їхню компанію "Альфа-груп".

У справі також містився відкритий лист від 12 російських і американських журналістів, інтелектуалів, активістів та істориків, які виступили проти запрошення двох олігархів на вечерю, організовану американським аналітичним центром Atlantic Council.

Суд визнав, що жодна з наведених причин не була "достатньо обґрунтованою". Хоча ЄС встановив "ступінь близькості" між Авеном, Фрідманом і Путіним або його оточенням, він не довів, що ці двоє підтримували вторгнення РФ в Україну.

Санкції ЄС проти окремих осіб розробляє Європейська служба зовнішніх справ на основі імен та розвідувальних даних, наданих державами-членами. Потім список має бути одноголосно затверджений 27 урядами країн ЄС.

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році ЄС, США, Канада та Велика Британія запровадили швидші процедури для координації цільових санкцій проти одних і тих самих осіб та компаній. Цей тиск діяти швидко і скоординовано з союзниками, а також внутрішній тиск з боку деяких столиць ЄС щодо виключення низки олігархів вплинули на комплексну перевірку. 

У справах двох інших російських бізнесменів, які потрапили під санкції, докази ЄС включали твіти журналістів, які деталізували заяву Кремля про зустріч Путіна з бізнесменами в перший день повномасштабного вторгнення.

"Внесення до списків має бути обґрунтованим і базуватися на актуальній, достовірній інформації. Ми повинні пам'ятати, що [ЄС] запровадив рекордну кількість санкцій за рекордний період часу. Тож не дивно, що не всі вони є водонепроникними”, - сказав юрист Mayer Brown, який спеціалізується на санкціях, Едуард Гергонде. 

За оцінками Гергонде, не було жодного "великого олігарха", який би не оскаржував свої санкції в ЄС.

Брюссельські чиновники заявили, що вирішальним критерієм буде те, чи оскаржать країни-члени рішення суду, чи погодяться вони надати нові докази для застосування санкцій за відповідний період та чи визнають, що підстави для включення їх до списку не були обґрунтованими.

У випадку останнього, це може викликати юридичні претензії з боку інших країн, зазначають юристи.

"Безумовно, є певні висновки з цього рішення для інших заявників. Того факту, що ви дружите або знаєте людей, які дружать з Путіним, недостатньо, аби довести, що ви отримуєте вигоду від режиму... У багатьох справах ця концепція підпадає під сумнів”, - сказав паризький адвокат Вільям Жюлі, який представляв інтереси підсанкційних осіб.

Речник Європейської служби зовнішніх справ зазначив, що рішення стосується окремих випадків, а "не санкційної політики ЄС загалом". За його словами, ЄС докладає зусиль для того, щоб включення до санкційних списків відповідало всім юридичним вимогам.

Раніше повідомлялося, що ЄС почав роботу над підготовкою 14 пакету санкцій проти Росії. У ньому планують зменшити здатність РФ обходити запроваджені обмеження для отримання прибутку і товарів. Пакет мають ухвалити цієї весни.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі