Будапешт, який здебільшого самостійно виступав проти антиросійських санкцій, зараз має підтримку Афін у своєму скептичному ставленні до нових обмежень проти РФ. Про це POLITICO розповіли п'ять дипломатів ЄС.
Наразі блок обговорює 11-й пакет санкцій проти Росії. У той час як десять попередніх пакетів були спрямовані на те, щоб спустошити «військову скарбничку» глави Кремля Володимира Путіна, зараз Брюссель хоче уникнути обходу запроваджених обмежень. Безпрецедентним кроком для ЄС є те, що новий пакет може бути спрямований на інші країни, які допомагають Москві ухилятися від торговельного ембарго.
Але Будапешт та Афіни тепер спільно перешкоджають запровадженню нових санкцій, пов'язавши своє схвалення пакету з окремим гострим питанням, яке стосується України. Київ склав список приватних компаній «спонсорів війни», який, зокрема, включає низку європейських фірм.
Будапешт та Афіни хочуть, щоб деякі з їхніх компаній були викреслені з цього списку, перш ніж погодитися на нові санкції. Хоча ці питання зазвичай не пов'язані між собою, Угорщина та Греція використовують пакет санкцій як політичний важіль, щоб вилучити свої компанії зі списку України.
Це викликало напругу на зустрічі міністрів закордонних справ ЄС на початку цього тижня, де глава МЗС Німеччини Анналена Бербок, за даними джерел видання, прямо розкритикувала Угорщину.
За словами чотирьох дипломатів, на зустрічі послів ЄС у середу, 24 травня, Греція була в центрі дискусій. Афіни виступили проти пропозицій щодо обходу санкцій.
«Греція повторила, що якщо є конкретні докази порушення санкцій, вони повинні бути доведені до відома відповідних держав-членів на технічному рівні, щоб це було належним чином розслідувано, а потім були вжиті відповідні заходи. У випадку зі списком, який склала Україна, компанії Греції визначаються як міжнародні спонсори війни, хоча вони не порушують обмежувальні заходи проти Росії», - сказала Греція, за словами дипломата ЄС.
За словами іншого європейського дипломата, хоча ЄС розуміє позицію Греції, питання в тому, наскільки це шкодить економіці країни.
«І Греція каже, що це дуже шкодить. У нас немає проблем з цією позицією - але незалежно від цього ми, звичайно, хочемо наступного пакету санкцій», - додав він.
Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель уже пообіцяв працювати над розбіжностями в українському списку. Двоє дипломатів заявили, що тепер саме він має працювати з українцями над вирішенням проблеми.
Інший дипломат ЄС сказав, що поки Угорщина і Греція відмовляються про щось домовлятися до того, як їхні компанії будуть виключені зі списку, немає ніякого тиску, щоб реально просуватися і за іншими пунктами.
Проте у ЄС по-різному розглядають Афіни і Будапешт. Рівень розчарування Будапештом значно вищий, оскільки його проросійська і прокитайська лінії часто заважали блоку досягти одностайності щодо заяв про Москву і Пекін. Угорщина також блокувала схвалення нового траншу ЄС із Європейського фонду миру для військової допомоги Україні.
Нова версія пакету санкцій, надана представникам ЄС у середу, не містить значних змін. Третій проект адаптує деякі технічні формулювання щодо розблокування заморожених активів і роз'яснює, що казахстанська нафта все ще може транспортуватися нафтопроводом «Дружба» до Європи. Він також додає ще понад 50 російських компаній, яким буде заборонено передачу товарів і технологій подвійного призначення, порівняно з попередньою версією проекту санкцій.
На обох засіданнях цього тижня Німеччина та інші держави відкрито не називали та не критикували країни, які гальмують запровадження санкцій, оскільки побоюються, що це зашкодить дипломатичним відносинам або підштовхне їх в обійми Росії чи Китаю.
Поки що невідомо, коли посли ЄС знову обговорюватимуть пакет обмежень. Двоє з дипломатів сказали, що наразі існує консенсус принаймні щодо одного питання: врешті-решт узгодити новий пакет санкцій.
Але через відсутність чіткого дедлайну може минути ще багато часу, перш ніж дипломати досягнуть суттєвого прогресу. Міністр закордонних справ Франції Катрін Колонна заявила, що пакет має бути завершений до наступного засідання Ради міністрів закордонних справ - але це не раніше 26 червня, тобто за кілька днів до зустрічі глав європейських держав і урядів наприкінці місяця. Однак деякі дипломати виступили проти цієї пропозиції, заявивши, що угода має бути укладена раніше, щоб не ставити ЄС у незручне становище.
Раніше повідомлялося, ЄС в 11-му пакеті санкцій націлився на транспортування російської нафти морем так званим тіньовим флотом, який перевозить сиру нафту і нафтопродукти за цінами, нижчими за рівень, встановлений країнами G7.
Також за даними ЗМІ, 11-й пакет санкцій Євросоюзу включатиме сім китайських компаній, які допомагають Росії купувати обладнання для обслуговування зброї у війні проти України. Глава МЗС Китаю Цінь Ган вже заявив, що Китай «суворо й сильно» відреагує на будь-які санкції ЄС проти його компаній.