CNN: Ім'я Бориса Джонсона увійде в історію, але не з тих причин, з яких він цього хоче

Поділитися
CNN: Ім'я Бориса Джонсона увійде в історію, але не з тих причин, з яких він цього хоче © depositphotos / Ale_Mi
Усі перемоги Джонсона у Британії тепер «затьмарені».

Коли Борис Джонсон став прем'єр-міністром Великої Британії влітку 2019 року, він увійшов на Даунінг-стріт як найвідоміша людина з тих пір, як його герой, лідер воєнного часу сер Вінстон Черчилль, розпочав свій другий термін на посаді прем'єр-міністра в 1951 році. Про це, аналізуючи відставку Бориса Джонсона та те, що їй передувало, пише оглядач CNN Люк МакГі.

Джонсон був справжнім колосом. Популярний колумніст, телезірка, відомий письменник. Протягом десятиліть його ретельно відточений медійний образ – частково псевдоінтелектуала, частково милого, але недоторканного пафосного хлопчика – завоював прихильників Джонсона за межами традиційної консервативної бази. Протягом багатьох років він був найбільш електорально успішним консерватором у країні, обіймаючи посаду мера Лондона – ліберального міста, де консерваторам зазвичай важко.

На посаді мера він здобув світову репутацію, з'явившись на церемонії закриття Олімпійських ігор у Пекіні; відвідуючи американські ток-шоу в якості гостя; посідаючи центральне місце на Олімпійських іграх у Лондоні в 2012 році; будучи людським втіленням Brexit – землетрусу у світовій політиці та економіці.

Однак він залишає передову політику зменшеною фігурою, яка, схоже, втратила всі важливі аргументи і більше не контролює свою спадщину. Його попередня слава і успіх на виборах не змогли вберегти його від падіння на землю, оскільки останні місяці його прем'єрства загрузли в настільки серйозних скандалах, що його позиція врешті-решт стала неспроможною.

Ці скандали широко висвітлювалися в міжнародних ЗМІ. Від «Партігейту», коли Джонсон став першим діючим прем'єр-міністром, на якого було накладено поліцейський штраф, до відставки його заступника, який нібито мацав когось, – Джонсон провів останні кілька тижнів на посаді, відчайдушно чіпляючись за владу.

Те, що сталося далі, може бути менш відомим за межами Великої Британії. Незважаючи на те, що прихильники Джонсона агітували за його повернення, коли його наступниця Ліз Трасс була змушена піти у відставку, коли справа дійшла до боротьби, його власна партія вирішила, що він зіпсований товар, і заблокувала будь-яке повернення на трон.

Відтоді лише його найвідданіші прихильники продовжували бити в барабан Джонсона.

Коли Джонсон давав свідчення парламентському комітету – з консервативною більшістю – який розслідував, чи навмисно він ввів парламент в оману через «Партігейт», його прихильників у залі можна було перерахувати на пальцях однієї руки. Вони бурмотіли і перекрикували інших присутніх у залі, коли Джонсона допитували годинами, але вони представляли меншість людей, які колись щиро підтримували Джонсона.

Того ж дня падіння впливу Джонсона було ще більше підкреслено, коли він очолив марне повстання проти нової угоди Сунака щодо Brexit, яку Джонсон публічно розкритикував. Ортодоксальне мислення в Консервативній партії зараз полягає в тому, що Сунак врятував Brexit від повної катастрофи, і що Джонсон виглядає дещо смішно, протестуючи проти стратегії Сунака.

Саме в цьому контексті слід розглядати заяву Джонсона про відставку.

Він дискредитує розслідування «Партігейту», заявляючи, що «вони сповнені рішучості використати провадження проти мене, щоб вигнати мене з Парламенту. Вони досі не надали жодного доказу того, що я свідомо чи з необережності ввів в оману членів парламенту».

Він критикує підхід Сунака до Brexit: «Нашій партії необхідно терміново відновити відчуття імпульсу і віру в те, що ця країна може зробити. Ми повинні показати, як ми отримуємо максимальну користь від Brexit... Ми не повинні боятися бути справжнім консервативним урядом».

І він нагадує всім, хто читає, про монументальні битви, які він виграв біля виборчих урн: «Ми повинні виконати маніфест 2019 року, який підтримали 14 мільйонів людей. Ми повинні пам'ятати, що понад 17 мільйонів проголосували за Brexit».

Джонсон – людина з гострим відчуттям історії і відчайдушно хоче, щоб його ім'я увійшло в історію як одне з найважливіших у Британії.

Трохи більше року тому не було жодних причин, чому б цього не сталося. Він не лише здійснив Brexit у 2016 році, але й врятував його у 2019 році, коли став прем'єр-міністром, домовився про нову угоду з ЄС, яка на той час вважалася неможливою, і призначив вибори, на яких отримав 80-місцеву парламентську більшість.

Він ледь не помер під час пандемії Covid-19, але одужав і очолив одну з найшвидших у світі кампаній з розгортання вакцинації. Його непохитний захист України здобув йому таку любов у цій країні, що на його честь була перейменована вулиця у столиці України – Києві.

Але все це бути затьмарено.

Brexit, його особиста перемога, тепер затьмарена. Мало того, що більшість британців вважають його помилкою, так ще й його заклятий ворог Сунак отримав похвалу від нікого іншого, як президента США Джо Байдена за вирішення проблем, які створила угода Джонсона з Північною Ірландією.

Його спадщиною в боротьбі з ковідом стане не впровадження вакцинації, а «Партігейт». І чим довше триває війна в Україні, тим очевидніше стає, що перша за останні десятиліття сухопутна війна в Європі просто не стосується в першу чергу Бориса Джонсона.

Остаточною ганьбою для людини, яка пишається своєю популярністю, стала б поразка на виборах. Тепер Джонсон і його союзники можуть назавжди написати альтернативну реальність, де він або залишився при владі, або повернувся і переміг на наступних загальних виборах. Подавши у відставку, він позбавив себе цієї долі. А життя в запереченні – це, можливо, найдобріше, що Джонсон міг би зробити для себе і своєї спадщини.

Нагадаємо, що у травні Борис Джонсон заявив, що переговори з Росією припустимі лише за однієї умови – якщо їм передуватиме перемога України. До цього, в лютому, Борис Джонсон заявляв, що «мінімальною перемогою» для України буде повернення контролю над так званим сухопутним коридором у Крим. 

Раніше Джонсон заявив, що претендуватиме на посаду генерального секретаря НАТО після того, як цього року її залишить Єнс Столтенберг.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі