Уряд Чехії назвав Росію прямою загрозою, а Китай - системним суперником у новій стратегії безпеки, схваленій кабінетом міністрів. Це відображає завершення періоду миру і стабільності в Європі, який спостерігався після холодної війни, повідомляє Reuters.
Чехія повинна ретельно підготуватися до можливості того, що вона може стати частиною збройного конфлікту, хоча ризик прямого нападу на країну залишається низьким, йдеться в стратегічному документі.
Країна переглянула відносини з Росією та Китаєм, коли нинішній уряд прийшов до влади наприкінці 2021 року, після того, як попередні уряди та колишній президент Мілош Земан намагалися налагодити тісніші відносини з Пекіном та Москвою.
Після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року нинішній правоцентристський уряд підтримав Київ, направивши йому військову техніку, зокрема танки, і став одним із найактивніших західних союзників України.
"Росія цілеспрямовано діє проти політичної, економічної та соціальної стабільності Чехії. Вона становить фундаментальну загрозу нашій безпеці”, - йдеться в стратегічному документі.
"Китай ставить під сумнів міжнародний порядок. Це має негативні наслідки для євроатлантичної безпеки. Росія і Китай зацікавлені в тому, щоб послабити вплив і єдність демократичних країн. Це системне суперництво має довгостроковий характер", - додається в документі.
Попередня стратегія безпеки країни, яка є основою для формування політики, від 2015 року не згадувала Росію чи Китай безпосередньо.
Відносини Чехії з Росією стали напруженими у 2021 році, ще до повномасштабної війни проти України, після того, як чеські спецслужби звинуватили Москву у причетності до вибухів на складі зброї у 2014 році, що призвело до висилки десятків російських дипломатів. Росія заперечувала ці звинувачення.
У стратегії сказано, що РФ використовує гібридні дії для послаблення демократичних інститутів і дестабілізації суспільства.
"Якщо в Росії не відбудеться фундаментальних і глибоких політичних і суспільних змін, вона залишатиметься загрозою для європейського простору незалежно від результату війни проти України", - йдеться в документі.
Відносини Чехії з Китаєм “охололи”, коли не вдалося реалізувати плани щодо великих китайських інвестицій, а також після того, як представники чеського уряду пішли на зближення з Тайванем, хоча країна не має офіційних дипломатичних відносин з островом.
Чехія також активно застерігає від використання китайських технологій у критично важливих об'єктах інфраструктури.
"Існує ризик, пов'язаний з китайськими інвестиціями в чеську і європейську критичну інфраструктуру, домінуванням у стратегічних ланцюгах поставок, контролем над ключовими товарами і розвитком нових та революційних технологій, в основному штучного інтелекту, що не відповідають етичним нормам і міжнародним стандартам", - йдеться в новій стратегії безпеки країни.
Нещодавно Чехія заявила про збільшення постачання озброєнь Україні цього року. Міністр оборони країни Яна Чорнохова сказала що на складах чеської армії достатньо обладнання для постачання Києву.