Чехія не планує використовувати можливість в якості винятку імпортувати російське дизельне паливо та інші нафтопродукти, повідомляє Reuters із посиланням на міністерство промисловості та торгівлі країни.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Європейський Союз заборонив імпорт більшості нафти з Росії. Але Чехія, Словаччина та Угорщина в якості винятку могли використовувати російські нафтопродукти через брак інших поставок. Трьом країнам дали час на пошук альтернативних джерел постачання. Для Чехії термін дії винятку закінчується 5 грудня.
"У контексті поточної ситуації та кроків, які Чеська Республіка вживає для забезпечення своєї незалежності від імпорту нафти з Росії, Чеська Республіка не бачить причин для продовження винятку", – заявив речник Міністерства промисловості Чехії Марек Вошахлік.
Чехія імпортує майже вісім мільйонів тонн нафти на рік із двох джерел: майже 60% – через нафтопровід "Дружба", який транспортує нафту з Росії, а решту – через німецький трубопровід IKL, який з'єднується з італійським Трансальпійським нафтопроводом TAL, що починається в Трієсті.
Чеська Республіка модернізує італійський нафтопровід, що дозволить збільшити обсяг транспортування нафти цим шляхом і дозволить повністю відмовитися від російської сирої нафти до другої половини 2025 року, як і планував чеський прем'єр-міністр Петр Фіала.
За останні роки транзит російського газу через Україну до Європи скоротився на 90% — з 145 млрд кубометрів до 14,5 млрд кубометрів на рік. Однак продаж газу через Україну все ще приносить «Газпрому» щорічно близько шести млрд доларів. Про це в статті «Росія отримує 12 мільярдів доларів за рахунок України. Настав час це зупинити» пишуть президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар та екскерівник ТОВ «Оператор ГТС України» (2019–2022) Сергій Макогон.