Видання Politico відповіло на 5 запитань щодо позову Європарламенту на Єврокомісію через кошти для Угорщини

Поділитися
Видання Politico відповіло на 5 запитань щодо позову Європарламенту на Єврокомісію через кошти для Угорщини © Європейський парламент
Дві інституції ЄС судяться через рішення про розморожування коштів для Угорщини.

Обидві інституції ЄС готуються до юридичної битви через рішення Єврокомісії розморозити понад 10 мільярдів євро фондів ЄС для Угорщини. Конфлікт розпочався ще у грудні минулого року, коли виконавча влада ЄС на чолі з Урсулою фон дер Ляєн вирішила, що Будапешт виконав суворі критерії верховенства права, встановлені Брюсселем щодо незалежності судової системи, і розморозила транш грошей, який був утриманий.

Це сталося напередодні європейського саміту, на якому Угорщина погрожувала затримати вступ України до ЄС, а також надання Києву масштабного фінансового пакету. Після того, як гроші ЄС були виділені, прем'єр-міністр Віктор Орбан змирився з тим, що Україна одного дня приєднається до блоку. Але депутати Європарламенту були розлючені, звинувачуючи Комісію в укладенні брудної угоди, повідомляє Politico.

Минулого тижня депутати парламентського комітету з правових питань відкрили шлях до оскарження Комісії в Суді Люксембургу за порушення нею своїх зобов'язань щодо забезпечення недопущення нецільового використання коштів платників податків. Це призвело до того, що депутати Європарламенту від правлячої партії Орбана "Фідес" відкинули рішення парламенту як "юридичну нісенітницю".

Цей крок підіймає ряд важливих юридичних і політичних питань. Видання Politico спробувало на них відповісти.

Що мотивує Парламент?

Депутати Європарламенту вважають себе останньою лінією захисту верховенства права. Адже Комісії не можна довіряти.

"Це єдиний крок, який ми можемо зробити. Наша робота полягає в тому, щоб захистити бюджет ЄС і переконатися, що гроші платників податків витрачаються за правилами", — сказав Петрі Сарвамаа, фінський правоцентрист.

Якщо депутати Європарламенту "не діятимуть зараз, то через два-три роки ми опинимося перед набагато більшою проблемою", попередив іспанський депутат Адріан Васкес Лазара, який очолює парламентський комітет з правових питань. Інші пов'язують цей крок з наближенням виборів до Європейського парламенту, які відбудуться 6-9 червня.

Чи є це дружнім вогнем з боку ЄНП?

Європейська народна партія більше не є другом Орбана, який покинув правоцентристську групу в результаті гострого розриву у 2021 році. Дехто розглядає судову справу в Парламенті, яку підтримали депутати ЄНП на чолі з німецьким євродепутатом Манфредом Вебером, як приклад дружнього вогню проти фон дер Ляєн, яка балотується як головний кандидат від ЄНП на червневих виборах.

Це може бути стратегічним кроком, спрямованим на те, щоб змусити фон дер Ляєн нести політичну відповідальність перед її правоцентристською партією в Парламенті. Зрештою, якщо лідери ЄС знову висунуть її кандидатуру на посаду голови Єврокомісії, їй знадобиться їхня підтримка під час голосування пізніше цього року.

Сарвамаа це заперечує. Він підкреслює що "це жодним чином не справа проти фон дер Ляєн напередодні виборів", адже вона є їхнім кандидатом на посаду президента Єврокомісії. Інші депутати, в тому числі Васкес Лазара, який входить до ліберальної групи "Оновлення", більш відкриті до думки, що ЄНП, можливо, намагається перевірити фон дер Ляєн.

Чи є проблеми в інших членів Єврокомісії?

Петрі Сарвамаа, фінський правоцентрист зазначив, що двоє інших комісарів, бельгієць Дідьє Рейндерс і люксембуржець Ніколя Шміт, підписали рішення надіслати гроші Угорщині. Шміт балотується як головний кандидат від європейських соціалістів, в той час як Рейндерс розглядає можливість очолити Раду Європи.

"Комісія ніколи, навіть до сьогоднішнього дня, не надавала нам документації... на чому вони ґрунтували своє рішення про виділення 10,2 [мільярда] євро", — сказав Сарвамаа.

Хто переможе?

Це наразі невідомо. І навіть юристи Парламенту розуміють, що вони заходять у невідомі води.

"Судовий позов ... підніме кілька питань, які раніше не розглядалися Судом ЄС. Це ускладнює заздалегідь передбачити, як суд може винести рішення у такій справі. У будь-якому судовому процесі тягар доведення того, що Комісія припустилася помилок", вирішивши, що виділення коштів є нормальним, ляже на Парламент", — йдеться у власній конфіденційній юридичній оцінці Парламенту, датованій 1 березня, з якою ознайомилося видання.

Які наступні кроки?

Після того, як минулого четверга 14 березня більшість лідерів груп — окрім правих Європейських консерваторів і реформістів та ультраправих "Ідентичності та демократії" — дали свою згоду на те, щоб Парламент продовжив судовий процес, інституція отримала зелене світло і не потребуватиме пленарного голосування. Парламент має час до 25 березня, щоб передати справу до Суду в Люксембурзі, повідомляє прес-служба інституції.

Найшвидше рішення суду може з'явитися в грудні — приблизно в той час, коли нова Європейська комісія, ймовірно, приступить до виконання своїх обов'язків. Будь-яке рішення буде остаточним, оскільки воно не підлягає оскарженню.

Якщо Парламент виграє справу і суд визнає, що гроші були виділені незаконно, "Комісія буде зобов'язана повернути їх, а якщо Угорщина відмовиться повертати гроші, вони можуть вирахувати їх з фондів, на які вона має право", вважає Рене Репасі, німецький соціал-демократ та член Європарламенту.

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі