Зима 2023-2024 виявилася більш простою, ніж прогнозували експерти. Але ризик відключень світла все ж зберігається. Економiст, експерт з питань енергетики Андрiян Прокiп дав прогноз, чи можуть відключати світло цього року, пише «Фокус».
«В початок минулого осінньо-зимового періоду (ОЗП) ми увійшли без достатніх резервів: наших доступних потужностей (разом із можливостями імпортувати), було в акурат достатньо для проходження зимових піків. Нашим союзником була погода: частково допомогла тепла зима і велика кількість води для гідроенергетики (а роль сил ППО, зрозуміло, складно переоцінити). Протягом зими частково відновлювали раніше пошкоджені потужності. Але зараз ситуація із потужностями кардинально не змінилася», — пояснив він.
Також він назвав низку причин, чому відключення можуть відбутися:
- на енергетичних ринках — криза неплатежів, компанії потерпають від браку ліквідності, борги на ринках газу та електроенергії – майже три сотні мільярдів гривень. І рішення проблеми наразі немає;
- немає коштів для того, щоб збудувати нові потужності до наступної зими. Можуть бути труднощі організаційного характеру з підключенням малої газової генерації, якщо така буде надана нам західними партнерами;
- брак коштів у енергетичних компаній створюватиме проблеми для ремонтної кампанії, яка здебільшого триватиме влітку;
- скорочення відпуску «Енергоатомом» в період літньої ремонтної кампанії означатиме і скорочення виручки та зменшення виплат для субсидування тарифу для населення. Це ще більше погіршуватиме фінансове становище компаній, залучених у поставку електроенергії населенню;
- гідроелектростанціями, а також доводиться обмежувати ВДЕ. Профіцит обвалює ціну на ринку. Частину блоків резонно вже відправляти в ремонт, щоб зменшити потенційний дефіцит улітку (за рахунок меншої кількості блоків у ремонті), в період високого попиту;
- якщо літо видасться особливо спекотним, то під час ремонтної кампанії українці можуть зіткнутися з дефіцитами, а отже — і більшими обсягами імпорту електроенергії (а отже, іноземні компанії отримуватимуть більше коштів, а не наші). Якщо з якихось причин ціна в Європі буде високою, то імпорт буде дорожчим. А відтак, ще більше ускладниться перекос на субсидування.
«Тож, якщо протягом року не буде обстрілів та уражень, у наступну зиму ми увійдемо не у надто іншому становищі аніж у минулому, що, в принципі, непогано. А проте, які підстави вважати, що обстрілів та уражень не буде? Попри те, що ми не бачили уражень енергетичної інфраструктури протягом жовтня-грудня 2023-го року, у січні-лютому цього року були суттєві пошкодження у прифронтових областях. Руйнували те, до чого могли дотягнутися. Тому доля енергетичних активів по всій країні прямо залежатиме від достатності у нас систем повітряного захисту. Але неприємним чинником може стати більш холодна наступна зима і, відповідно, вищий попит, та потенційно більший дефіцит потужностей», — зазначив він.
Також експерт нагадав, що суттєва частка вугле- і газовидобутку знаходиться у прифронтових областях.
«Вони під загрозою атак і потребують захисту. Проходження наступної зими безпосередньо залежить від того, наскільки ми зможемо захисти наші активи у цих регіонах, бо це впливатиме на нашу спроможність створити достатні запаси вугілля і газу. І слід не виключати (як говорять воєнні аналітики), що ворог може спробувати новий масштабний наступ в районі Харківщини», — пояснив він.
Нагадаємо, голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький в ефірі телемарафону дав прогноз, чи можуть бути відключення світла та коли їх очікувати.