Закопувати трансформатори під землю, щоб захистити їх від обстрілів росіян, дуже дорого та довго, а також не надто ефективно, оскільки потрібно сховати ще й супутнє обладнання. При цьому окремі підстанції високої напруги в принципі не пробували розмістити під землею, повідомили в НЕК “Укренерго”.
“Недостатньо сховати тільки трансформатор, треба закрити від нападників й все супутнє обладнання. Це неможливо реалізувати за кілька місяців одночасно на всіх підстанціях.Тому, готуючись до наступної зими, ми використовуємо переважно інші способи захисту”, - зазначили в компанії.
При цьому зазначається, що на приклад підземних підстанцій класу напруги 750 кВ, на якому працює частина обладнання «Укренерго», немає ніде в світі. І хоча в світі існують підземні підстанції нижчого класу напруги, але їх відразу проектували як підземні, що зовсім інакше, аніж закопати існуюче обладнання.
Серед основних перешкод ідеї закопати обладнання електропідстанцій в “Укренерго” назвали кілька:
1. Великі розміри та вага. На підстанціях працюють високовольтні автотрансформатори 330 та 750 кВ, які є доволі обємними. Водночас вони мають потребу в ефективному охолодженні, оскільки виділяють багато тепла і можуть нагріватися до 90 ℃ і вище
“Розміри однієї фази трансформатора напругою 750 кВ (а їх для роботи потрібно три) – 12 м в довжину, 7м в ширину і до 12 метрів в висоту. Загальна вага – понад 300 тонн. Уявляєте, наскільки потужну витяжну вентиляцію потрібно збудувати, щоб надійно охолоджувати «піч» таких розмірів?”, - зазначили в НЕК.
2. Необхідність закопувати дуже глибоко - Допустима відстань для безпечної роботи від заземлених частин до струмопровідних – 3,5 м. Плюс сам земляний шар захисту від ракет – ще метрів 10 додаткового простору у висоту. Тобто мінімальна глибина котловану для такого проекту – близько 25 метрів, тобто майже 8-поверховий будинок закопати під землю. При цьому будівництво не пройде непоміченим для ворога, а триватиме не менше року. При цьому коштуватиме це в кілька разів більше, ніж будівництво відкритої підстанції.
“Підземний захист трансформатора – аж ніяк не швидке рішення, яке нам так необхідне в умовах війни. Особливо цієї зими, коли ми маємо обґрунтовані ризики нових атак на енергосистему від країни-агресора. Ми будуємо інші системи пасивного захисту, а також розраховуємо на зростання щільності української ППО”, - додали в компанії.
Нещодавно голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький підкреслив, що енергетики не обіцяють українцям легкої зими, проте наголошують, що українська енергосистема вистоїть. Саме тому особлива увага під час підготовки приділяється захисту обладнання та координації дій влади, енергетиків і споживачів під час надзвичайних ситуацій, викликаних можливими обстрілами.