"Укренерго" нагнітає: експерт пояснив, чи будуть масові блекаути влітку

Поділитися
© wn.com
В "Укренерго" своєю чергою пояснили, чому ремонти, які проводяться щороку й ніколи не призводили до проблем, цьогоріч будуть особливими.

Певний дефіцит в енергосистемі України можливий в середині літа, коли люди почнуть масово включати кондиціонери. Проте чутки про можливі відключення електроенергії влітку є лише нагнітанням ситуації, вважає економічний експерт Юрій Гаврилечко.

"Розповсюджувачі панічних чуток чомусь забувають сказати, що найскладніша ремонтна кампанія розроблена таким чином, аби це не вплинуло на кінцевих споживачів. Тобто на нас з вами. Умовно це працює таким чином, що кожна наступна група енергоблоків йде в ремонт після виходу з ремонту попередніх", - зазначив Гаврилечко у своєму блозі для "Цензор.нет".

За його словами, чутки про можливі відключення електроенергії базуються на тезі, що влітку на ремонт стануть блоки "Енергоатому". Зупинка хоча б частини блоків дійсно може спричинити дефіцит в системі. Особливо - в середині літа, коли люди почнуть масово включати кондиціонери, що спричинить не абиякий тиск на систему.

Проте мова йде тільки про години пік – з 18:00 до 22:00, і рівень можливого, а зовсім не обов’язкового, дефіциту складе приблизно до 10% саме в цей період доби.

"Аби стабілізувати ситуацію, в енергетиків є кілька інструментів – від зниження споживання промисловості на ці години, до збільшення імпорту на цей час. Представники профільного міністерства не раз заявляли, що відключення побутових споживачів не буде", - акцентував Гаврилечко.

Гаврилечко вважає, що за щоденними спробами показати, що в енергетичній системі криза і світла всім не вистачить, насправді стоїть спроба "Укренерго" уникнути відповідальності за зрив експорту української електроенергії до Словаччини.

"Через що Україна вже недоотримала понад 500 мільйонів гривень прибутку, які могла б витратити на ремонти та відновлення", - каже Гаврилечко.

Він нагадав, що експорт в Словаччину зупинився з 21 квітня. Спочатку в "Укренерго" заявляли, що експорт нібито унеможливлює відсутність правової бази. Щоправда, в "Укренерго" не відповіли, як вони тоді проводили тендери з європейськими контрагентами та експортували електроенергію. Потім через суд намагались зупинити перевірку з цього питання, яке ініціювала НКРЕКП.

"Потім з’ясувалось, що в "Укренерго" на пів години раніше за словацьких колег проводили аукціони, аби в такий спосіб забирати собі всі кошти за користування своїми та словацькими лініями передачі. Як наслідок, словаки просто призупинили аукціони зі своєї сторони до розв'язання цього питання. Хоча для проведення аукціонів всього-на-всього треба узгодження відповідного договору між "Укренерго" та словацькою стороною. І на скільки мені відомо цей договір вже підписаний. Втім "Укренерго" не поспішає розпочати аукціони. Більш того в компанії заявили, що взагалі призупиняють весь експорт через потенційний дефіцит в системі. Наголошуючи на необхідність економії електроенергії в години пік з 19:00 по 22:00. Хоча в інші години у нас профіцит генерації. І доволі суттєвий. Проте "Укренерго" не поспішає відкривати експорт. І основна причина в тому, що тоді Кудрицький власноруч розпишеться, що своїми діями він навмисно зупинив аукціони та позбавив Україну понад 500 мільйонів гривень доходу. І тут вже мова не про відставку з посади, тут вже можна сісти. Надовго. Але то нехай правоохоронці та суд вирішують", - резюмував Гаврилечко.

Водночас в "Укренерго" надали роз'яснення, чому літні ремонти на електростанціях, які проводяться кожного року й ніколи раніше влітку не призводили до проблем з електрикою, у поточному році призвели до дефіциту потужностей.

Фактично втрати встановленої потужності енергосистеми зросли всемеро з 2014 року. Найбільше - з березня по травень 2022 року.

Так, з 2014 року на окупованій території перебували такі великі ТЕС, як Зуївська та Старобешівська. На них приходилося 4 ГВт встановлених потужностей.

У травні 2022-го через повномасштабне вторгнення Росії в окупації було вже 21 ГВт.

Зокрема, з березня була окупована Запорізька АЕС, яка забезпечувала близько п’ятої частини виробництва електроенергії. Хоча, завдяки героїзму енергетиків, минулого літа ЗАЕС ще мала можливість видавати електроенергію в українську енергомережу.

Проте, восени 2022-го року окупанти масованими обстрілами зробили все можливе, щоб забрати таку можливість. Зараз ЗАЕС не виробляє електроенергію, а споживає її з української енергосистеми. Це необхідно для підтримання ядерної безпеки обʼєкта.

Далі Україна пережила "сезон" масованих атак на українську енергосистему.

Таким чином, в травні 2023 року втрати встановленої потужності зросли до 27 ГВт.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі