Створена росіянами так звана адміністрація Запорізької атомної електростанції, яка з березня 2022 року окупована РФ, заявила про відключення зовнішнього електропостачання електростанції.
«Внаслідок відключення високовольтної лінії 750 кВ Дніпровська, Запорізька АЕС втратила зовнішнє електропостачання», – заявляють окупанти.
За їхніми словами, живлення власних потреб АЕС здійснюється від дизель-генераторів. Водночас, згідно з заявою окупантів, радіаційний фон на майданчику АЕС в нормі.
Згодом НАЕК «Енергоатом» підтвердила уже восьмий блекаут на ЗАЕС.
«Внаслідок безглуздого терористичного обстрілу рашистами в ніч на 22 травня, о 5:26 відключилась остання високовольтна лінія електропередачі Дніпровська 750кВ, з якої для власних потреб живилася тимчасово окупована Запорізька АЕС. Уже всьоме з початку окупації рашистськими терористами української станції ЗАЕС переходить у режим блекауту», – йдеться у повідомленні енергокомпанії.
В «Енергоатомі» зазначили, що наявного на ЗАЕС запасу пального для дизель-генераторів АЕС вистачить на десять діб. Вони забезпечують роботу насосів охолодження ядерного матеріалу енергоблоків. У разі неможливості поновлення зовнішнього живлення станції протягом цього часу може статись аварія з радіаційними наслідками.
В «Енергоатомі» підкреслили, що ЗАЕС негайно має повернутися під повний контроль України з наступним приведенням станції до нормального режиму експлуатації з поновленням ядерної і радіаційної безпеки об‘єкта.
Також відомо, що в Запорізькій області через аварію на енергооб’єкті частково призупинено електропостачання споживачам.
Російські війська захопили Запорізьку атомну електростанцію у березні 2022 року. Після тривалих переговорів вдалося домовитись із окупантами про початок роботи місії МАГАТЕ на ЗАЕС.
Після рішення російського парламенту про так зване «приєднання» Запорізької області України до Росії, у жовтні 2022 року президент РФ Владімір Путін підписав «указ» про «прийняття у федеральну власність об'єктів використання атомної енергії ЗАЕС».
Водночас від початку захоплення представники «Росатому» не полишають спроби підключити ЗАЕС до російської енергетичної системи. Наразі їм це не вдалося.