Програма закупівель газу ЄС може дозволити паливу з РФ проникати на європейський ринок: блок намагається “залатати лазівку” — POLITICO

Поділитися
Програма закупівель газу ЄС може дозволити паливу з РФ проникати на європейський ринок: блок намагається “залатати лазівку” — POLITICO © unsplash/christianlue
Зокрема, існує ризик, що російські компанії зможуть приєднатися до платформи через треті країни.

ЄС прагне зробити свою спільну платформу для закупівлі природного газу постійною, але проект, отриманий POLITICO, показує, що вона може дозволити імпорт з Росії, а це підриває саму ідею всієї схеми.

Країни ЄС хочуть змінити пропозицію, побоюючись, що програма закупівлі газу, розроблена таким чином, щоб виключити РФ, може в кінцевому підсумку дозволити надходження російського газу на європейський ринок через “чорний хід”.

На зустрічі послів ЄС у п'ятницю, 14 вересня, країни блоку погодилися, що Іспанія, яка головує в Раді ЄС на ротаційній основі, повинна усунути цю лазівку і не допустити доступу Росії до схеми, за словами дипломатів з двох країн ЄС, які говорили на умовах анонімності.

Платформа набула чинності у квітні і термін її дії закінчується у грудні. Вона має на меті стримати зростання цін, використовуючи колективну купівельну спроможність клієнтів ЄС і підбір покупців та продавців; що особливо важливо, вона виключає Москву, забороняючи закупівлі в пунктах входу в блок, які використовуються Росією для експорту газу трубопроводами.

Але згідно з попередньою версією проекту від липня, пропозиція щодо нової постійної схеми виключає будь-яку згадку про заборонені точки входу, натомість обираючи більш м'яке положення, яке дозволить Єврокомісії "прийняти рішення про тимчасовий ліміт, на фіксований термін, пропозицій природного газу з РФ або Білорусі" за певних умов, у тому числі, якщо це "необхідно для захисту суттєвих інтересів безпеки [країн]".  

Ця зміна дає "відкрите запрошення для росіян прийти і продавати" свій газ на тому, що фактично стане постійною газовою біржею ЄС, каже старший аналітик компанії ICIS Аура Сабадус, що займається дослідженням ринку, оскільки нове положення за замовчуванням включає Москву в цю схему.

Хоча компанії самі укладатимуть фактичні контракти за межами платформи після того, як Єврокомісія допоможе об'єднати їх, це "абсолютно стимулюватиме" російські поставки, вважає Сабадус.

"Це додасть російському газу трохи більше довіри, якщо Європейський Союз дасть своє схвалення", - додала аналітик.

Тепер столиці ЄС хочуть, щоб іспанське головування в Раді ЄС гарантувало, що "положення про обмеження на постачання природного газу, включаючи [скраплений природний газ] із Росії або Білорусі через цей механізм [будуть] передбачені", згідно з внутрішнім документом переговорів.

ЄС не запровадив санкцій проти російського газу, але поставив перед блоком мету поступово відмовитися від палива з Москви до 2027 року. Деякі країни ЄС, такі як Угорщина та Австрія, продовжують імпортувати російський газ трубопроводами, тоді як інші, зокрема Іспанія та Франція, купують скраплений природний газ РФ. 

Попереднє формулювання викликало занепокоєння з боку таких країн, як Польща, Естонія, Латвія та Литва, за словами дипломатів з трьох країн ЄС.

"Безумовно, важливо гарантувати, що російський газ не братиме участі в роботі платформи", - сказав дипломат.

За словами двох дипломатів, у відповідь на такі занепокоєння Єврокомісія заявила, що готова працювати над цим питанням, в той час як від іспанського головування очікується підготовка проекту конкретних законодавчих змін.

За словами одного з дипломатів, найбільший ризик полягає не в тому, що російські компанії приєднаються до платформи безпосередньо, а в тому, що вони можуть зробити це через треті країни, включаючи Туреччину, оскільки її державна енергетична компанія Botaş може купувати газ у Росії через підводний газопровід TurkStream.

За словами двох дипломатів, проблема ЄС полягає в тому, що заборона торгівлі на конкретних пунктах входу в постійному законодавстві може порушити правила Світової організації торгівлі. 

Ширші сумніви

Занепокоєння виникають на тлі ширшого скептицизму щодо платформи, яку на момент запуску вітали як радикальний крок до більшої солідарності в ЄС. 

З квітня платформа зарезервувала майже 29 мільярдів кубометрів газу від постачальників до потенційних покупців за допомогою двох конкурентних тендерів, третій очікується в жовтні. Однак, можливо, не всі ці обсяги були фактично законтрактовані. Представник Єврокомісії заявив, що виконавча влада ЄС "не має доступу до умов контрактів під час їх підписання".

За перші сім місяців цього року ЄС спожив 197 млрд кубометрів газу.

"Головне питання для мене - чи працює ця платформа взагалі? Чесно кажучи, я так не думаю", - сказав один із європейських газових трейдерів на умовах анонімності.

“Враховуючи, що ЄС не може надати кредитні гарантії обом сторонам, якщо щось піде не так, в чому, власне, перевага цієї платформи порівняно з тим, що я піду до того ж покупця або продавця і буду вести з ним переговори безпосередньо?", - додав він.

Тим не менш, віце-президент Єврокомісії, відповідальний за платформу, Марош Шефчович, нещодавно заявив, що "конкретні транзакції відбуваються", додавши, що це "добра ознака того, що платформа принесла щось краще, ніж те, що зазвичай можна отримати на ринку".

Але переконати країни зробити платформу постійною означатиме також пожертвувати деякими частинами чинної схеми.

Країни попросили іспанське головування забезпечити добровільність участі в платформі і переконатися, що Єврокомісія перегляне схему до 2030 року, як свідчить документ про переговори.

Раніше повідомлялося, що країни Євросоюзу, у тому числі завдяки спільним тендерам, накопичили у сховищах майже 90% запланованого обсягу природного газу для безпечного проходження зимового періоду. 

Навесні та влітку 2022 року більшість європейських країн стверджували, що на відмову від російського газу їм потрібні роки, а послідовне скорочення Росією поставок у період традиційного заповнення газових сховищ викликало паніку та рекордне зростання цін на європейському хабі. Як європейцям вдалося уникнути кризи, пояснюють Олександр Харченко та Марія Якуб у статті "Чому провалився газовий шантаж Путіна в Європі".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі