Які компанії та їхні власники отримали мільярди гривень від держави ‒ дослідження

Поділитися
Широке представництво мають компанії, які пов'язані з дорожнім будівництвом та енергетикою.

Протягом останнього року 500 приватних компаній отримали від держави майже 150,5 мільярдів гривень. Серед них лідером за залученими коштами стало ТОВ "ГК "Автострада", яке спеціалізується на будівництві та ремонті доріг. Компанія входить до складу фінансово-промислової групи "MS Capital" і залучила 12 мільярдів гривень. Лідером за виручкою у 2023 році серед отримувачів державних коштів стало ТОВ "Епіцентр К", яким володіють подружжя Герег.

Про це йдеться в дослідженні аналітичної компанії YouControl.

Виявилося, що 94 з проаналізованих 500 фірм мають зв'язки з 62 фінансово-промисловими групами. Зокрема, 9 компаній, пов'язаних із групою "СКМ" Ріната Ахметова, отримали понад 3,65 мільярда гривень. Інший приклад – ПРАТ "Кіровоградобленерго", яке входить до складу групи "ВС Енерджі Інтернейшнл" і одночасно має зв'язок із "СКМ", отримала близько 199 мільйонів гривень. Зазначається, що ключові особи "ВС Енерджі Інтернейшнл" з травня 2023 року перебувають під санкціями Ради національної безпеки і оборони України.

Дослідження також виявило, що 42 компанії зі списку пов'язані з політиками та іншими публічними діячами. Серед них – фірми, що належать або мають відношення до колишніх народних депутатів, таких як Рінат Ахметов, Юлія Льовочкіна, Вадим Новинський та Анатолій Шкрібляк. Наприклад, бенефіціар ПРАТ "Волиньобленерго" Анатолій Бойко є сином народного депутата Юрія Бойка.

Топ-5 компаній за сумою отриманих публічних коштів за рік

Сумарно компанії минулого року залучили десятки мільярдів гривень, а лідером за отриманими фінансами стало ТОВ "ГК "Автострада", що спеціалізується на будівництві та відновленні доріг, мостів та інфраструктурних об'єктів. Компанія, яка входить до складу фінансово-промислової групи "MS Capital", бенефіціаром якої є Максим Шкіль, отримала 12 мільярдів гривень державних коштів.

На другому місці за сумою отриманих публічних коштів знаходиться ТОВ "Автомагістраль-Південь", яке отримало 10,5 мільярда гривень. До початку повномасштабного вторгнення Росії, компанія була основним підрядником у рамках програми "Велике будівництво". Загальна вартість контрактів, укладених через систему публічних закупівель, складає близько 580 мільярдів гривень. Бенефіціаром компанії є Олександр Бойко, який також є учасником ТОВ "Шляховик-97", що постачає будівельні матеріали для "Автомагістраль-Південь". У період з листопада 2017 по липень 2020 року Бойко також був бенефіціаром ТОВ "Бетонні покриття та технології", спільно з ключовими особами фінансово-промислової групи "Ростдорстрой" Євгеном Коноваловим та Юрієм Шумахером.

ТОВ "Ростдорстрой", яка є частиною однойменної фінансово-промислової групи, посідає третє місце серед лідерів, отримавши 7,6 мільярда гривень у публічних закупівлях. Бенефіціари – Євген Коновалов та Юрій Шумахер, який останні 20 років працює депутатом Одеської міської ради. Загальна сума контрактів компанії становить майже 470 мільярдів гривень. У дослідженні фігурують дві інші компанії з цієї ж групи — ПП "Київшляхбуд" та ТОВ "РДС-Полтава", які разом отримали 8,8 мільярда гривень.

Четвертим за кількістю отриманих коштів є ТОВ "Онур Конструкціон Інтернешнл", яке отримало понад 4 мільярди гривень від держави. Ця компанія входить до складу фінансово-промислової групи "Онур", засновниками якої є турецькі підприємці Онур та Іхсан Четінджевіз. Загальна вартість контрактів, які компанія виграла через систему публічних закупівель, перевищує 320 мільярдів гривень.

Замикає п’ятірку лідерів ТОВ "Еко-Буд-Трейд", яке отримало 2,2 мільярда гривень. Однак, у липні 2024 року компанія опинилася на межі банкрутства. Її власниками є Володимир Яцун та Валерій Міщенко, останній з яких є ключовою фігурою фінансово-промислової групи "Група родини Міщенко", що займається нерухомістю, будівництвом, наданням юридичних послуг, а також видавничою і ресторанною діяльністю. Валерій Міщенко є бенефіціаром ТОВ "Денон", половина якого належить йому через ТОВ "Магна Гросс", інші 53,5% – ТОВ "Завод радіоапаратури". Бенефіціарами останнього є народний депутат Олесь Довгий та його родичі ‒ батько Станіслав Довгий та брат Тарас Довгий.

П’ятірка компаній серед отримувачів публічних коштів за сумою виручки за 2023 рік

ТОВ "Епіцентр К", бенефіціарами якого є подружжя Олександра та Галини Герег, отримало майже 447 мільйонів гривень публічних коштів за останні 12 місяців. Компанія є частиною однойменної фінансово-промислової групи. Олександр Герега ‒ народний депутат України трьох скликань, а його дружина Галина Герега обіймала посаду депутата Київської міської ради.

Інший ключовий гравець на ринку публічних закупівель СП "Оптіма-Фарм, ЛТД" отримав 186,3 мільйона гривень. Компанія, що належить Андрію Губському, займається дистрибуцією лікарських засобів та медичних товарів. За цей же період її виручка склала 56,7 мільярда гривень. Андрій Губський є двоюрідним братом колишнього народного депутата Богдана Губського.

У сфері торгівлі паливом ТОВ "ВОГ РЕСУРС", відомий своєю мережею АЗС WOG, отримав понад 165 мільйона гривень. Виручка компанії у 2023 році перевищила 50 млрд грн. Основними бенефіціарами компанії є Сергій Лагур та Світлана Івахів, яка раніше була одружена з народним депутатом Степаном Івахівим.

Енергетичні компанії також активно представлені серед найбільших отримувачів державних коштів. ТОВ "Київські енергетичні послуги" та ТОВ "Дніпровські енергетичні послуги", які належать Рінату Ахметову, отримали виручку 34,2 млрд грн та 31,7 млрд грн відповідно. Обидві компанії надають послуги з постачання електроенергії та газу, а також впроваджують енергоефективні рішення під брендом YASNO. Ахметов є ключовою фігурою фінансово-промислової групи “СКМ”.

"Отож, компанії, які очолили рейтинг отримувачів публічних коштів, належать до найбільших фінансово-промислових груп, що демонструє їх вагому роль у публічних закупівлях України. Попри активну діяльність у різних галузях, найпотужніше представлені компанії, пов'язані з дорожнім будівництвом", ‒ підсумували в YouControl.

Після публікації дослідження представники YASNO у коментарі "ЕП" зазначили, що постачальні підприємства активно беруть участь у тендерах на Prozorro. Однак частка державних замовлень у структурі продажів складає менше 5%.

Нагадаємо, у телефоні консультанта національної програми "Велике будівництво" Юрія Голика знайшли переписку з ексвласником фірми СК "Стройінвест", яка останні роки на тендерах отримала від держави близько 4,5 мільярда гривень на різноманітні роботи.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі