Боррель закликав вжити заходів проти перепродажу Індією нафти РФ до Європи — FT

Поділитися
Боррель закликав вжити заходів проти перепродажу Індією нафти РФ до Європи — FT © Ministerio de Asuntos Exteriores y de Cooperación/flickr
Блок повинен шукати шляхи скорочення доходів Москви від нафтопродуктів.

ЄС варто вжити заходів щодо продажу Індією переробленої російської нафти в Європу, заявив головний дипломат ЄС Жозеп Боррель. Про це пише FT.

За словами Борреля, Брюсселю відомо, що нафтопереробники Індії купують великі обсяги російської сирої нафти перед тим, як переробляти її на паливо для продажу в Європу. Він вперше наголосив, що ЄС повинен діяти, щоб зупинити це.

«Якщо дизельне паливо або бензин потрапляє в Європу з Індії і виробляється з російської нафти, це, безумовно, є обходом санкцій, і держави-члени повинні вжити заходів», - сказав Боррель.

Після вторгнення РФ в Україну Індія стала одним з найбільших покупців російської нафти, а її нафтопереробні заводи отримують великі прибутки, купуючи сировину зі значними знижками, яка зараз майже не постачається до ЄС, а потім продаючи паливо за повними цінами в Європу.

Така торгівля є законною в межах санкцій ЄС, але її критикують ті, хто хоче бачити більш жорсткі санкції проти Росії і стверджує, що це дозволяє Москві продовжувати отримувати великі прибутки від продажу нафти, що є важливою частиною бюджету Кремля.

Боррель визнав, що стеля цін на нафту РФ, встановлена G7, допомогла скоротити доходи Росії від продажу нафти. За його словами, цілком зрозуміло, що Індія хотіла скористатися перевагами купівлі дешевшої нафти.

Але, на його думку, тривожно, що значна частина цієї нафти зараз повертається назад до Європи у вигляді нафтопродуктів.

«Те, що Індія купує російську нафту, це нормально. І якщо, завдяки нашим обмеженням на ціну нафти, Індія може купувати цю нафту набагато дешевше, то чим менше грошей отримає Росія, тим краще», - сказав Боррель.

«Але якщо вони використовують це для того, щоб стати центром, де російська нафта переробляється, а побічні продукти продаються нам ми повинні діяти», - додав він.

Боррель зробив цю заяву напередодні зустрічі у вівторок, 16 травня, з міністром закордонних справ Індії, на якій він обговорить це питання. Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді, ймовірно, також зазнає тиску з боку лідерів G7, які зберуться на саміт у Японії, де боротьба з ухиленням від санкцій буде ключовою темою обговорення.

Представник коаліції, яка виступає за встановлення граничних цін, заявив, що ця політика відповідає подвійній меті - обмежити доходи Росії та зберегти поставки на світовий ринок, і вона може витримати будь-які коливання в політиці імпорту окремих юрисдикцій.

«Російський експорт нафти був напрочуд стабільним з моменту запровадження верхньої межі ціни, попри заяви Росії про скорочення видобутку. Ми впевнені, що ще далеко до того, щоб підірвати успіх верхньої межі ціни», - сказав він.

Орієнтація на експорт нафтопродуктів означатиме значну зміну санкційного режиму Заходу, який намагався збалансувати бажання обмежити доходи Москви з ризиком втрати надто великої кількості поставок зі світового ринку. Окремо G7 і ЄС готові заборонити імпорт російського газу на тих маршрутах, де Москва вже скоротила поставки, повідомляє FT.

Що стосується нафти, то США, зокрема, занепокоєні потенційним зростанням цін, що може завдати шкоди світовій економіці і, можливо, навіть забезпечити Москві вищі доходи, навіть якщо обсяги російського експорту впадуть.

Складності додає той факт, що після переробки нафти вона більше не позначається як така, що походить з тієї країни, де її видобувають.

Наприклад, нафтопереробні заводи Індії використовують нафту з різних країн, включаючи Росію, що ускладнює визначення точного походження дизельного палива або бензину.

Однак стримувального ефекту можна досягти навіть шляхом простої розмови про потенційні санкції. Один аналітик сказав, що Індія та інші країни можуть припинити купувати російську нафту, якщо вважатимуть, що ринок ЄС може бути заблокований для їхніх нафтопродуктів. Росія є другим за величиною експортером сирої нафти у світі після Саудівської Аравії, і вже існують побоювання, що світовий нафтовий ринок звузиться пізніше цього року, що призведе до зростання цін.

Боррель сказав, що будь-який механізм для зупинки потоку російської нафти має бути впроваджений національними урядами, припустивши, що ЄС може націлитися на покупців нафтопродуктів з Індії, які виробляються з російської нафти.

«Якщо вони продають, то це тому, що хтось купує. І ми повинні дивитися, хто купує», - сказав головний дипломат ЄС.

Раніше повідомлялося, що Індія відіграє дедалі важливішу роль на світових нафтових ринках, купуючи більше дешевої російської нафти та переробляючи її на паливо для Європи і США. При цьому країна не зіштовхувалася зі значною громадською реакцією, оскільки досягала подвійної мети Заходу – зменшити енергетичні доходи Москви і водночас запобігти «шоку» від перебоїв з постачанням нафти. Тоді як Європа посилює санкції, Індія буде займати все більш центральне місце на «світовій нафтовій мапі», яка була перекроєна через війну РФ проти України, пише Bloomberg.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі