Сі Цзіньпін висловив підтримку Ірану на тлі тиску Заходу

Поділитися
Сі Цзіньпін висловив підтримку Ірану на тлі тиску Заходу © Getty Images
Пекін «виступає проти зовнішніх сил, які втручаються у внутрішні справи Ірану», заявив китайський лідер.

Лідер Китаю Сі Цзіньпін висловив підтримку Ірану під час візиту іранського президента Ібрагіма Раїсі в Пекін.Тегеран намагається розширити відносини з Пекіном і Москвою, щоб компенсувати вплив західних санкцій, запроваджених через ядерну програму країни. Про це повідомляє AP.

Офіційна заява Китаю про зустріч Сі Цзіньпіна з Раїсі не містить жодних вказівок на те, чи обговорювали вони напад Росії на Україну. Тегеран постачав безпілотники РФ, але стверджує, що вони були доставлені до початку війни.

Сі висловив підтримку уряду Раїсі риторикою, яку Пекін використовує для критики домінування Вашингтона. Китай та Іран зображують себе, поряд з Москвою, як противагу американському впливу.

«Китай підтримує Іран у захисті національного суверенітету і протистоянні одностороннім діям і залякуванню», - сказав Сі.

Сі і Раїсі взяли участь у підписанні 20 угод про співпрацю, включаючи торгівлю і туризм. Ці домовленості доповнюють підписану в 2021 році 25-річну стратегічну угоду про співпрацю в розвитку нафтової, промислової та інших галузей.

Сі також заявив, що Пекін «виступає проти зовнішніх сил, які втручаються у внутрішні справи Ірану і підривають безпеку та стабільність Ірану».

В офіційній заяві китайського уряду сказано, що Сі пообіцяв «працювати разом над питаннями, які торкаються основних інтересів один одного», але не надав жодних подробиць. Уряд Раїсі не відразу оприлюднив деталі зустрічі, але президент назвав два уряди «друзями у складних ситуаціях» в коментарі, опублікованому в газеті правлячої Комуністичної партії Китаю.

Представник китайського Міністерства закордонних справ, відповідаючи на запитання, чи стурбований Пекін тим, що зближення з Іраном може ускладнити відносини із США, сказав, що «дружні відносини» з Тегераном сприяють «просуванню миру і стабільності на Близькому Сході».

«Наші відносини не спрямовані проти жодної третьої сторони», - заявив речник МЗС Ван Веньбінь.

Китай є одним з найбільших покупців іранської нафти і джерелом інвестицій.

Іран роками бореться з торговельними і фінансовими санкціями, запровадженими Вашингтоном та іншими західними урядами через спроби Тегерана розробити ядерну зброю. Іранський уряд заперечує ці звинувачення. У 2018 році уряд Сполучених Штатів відрізав Ірану доступ до мережі, яка з'єднує світові банки.

Речник Державного департаменту США Нед Прайс закликав Китай вплинути на Іран і знизити потенційні загрози в регіоні, заявивши, що це «було б в спільних інтересах».

«КНР має зіграти свою роль у тому, щоб дуже чітко дати зрозуміти Ірану, що його дестабілізаційна діяльність, його балансування на межі - не буде винагороджена, вона не буде підтримана. Це не те, щодо чого міжнародне співтовариство готове сидіти склавши руки і спостерігати», - сказав Прайс журналістам у Вашингтоні.

Вашингтон звинуватив Іран у продажу Росії сотень ударних безпілотників для її війни проти України і запровадив санкції проти керівників іранського виробника безпілотників. У той же час, зв'язки між Москвою і Пекіном стали міцнішими.

Однак на тлі річниці зустрічі Сі Цзіньпіна і Владіміра Путіна, що відбулася напередодні широкомасштабної агресії Росії проти України, спостерігачі і аналітики відзначають поворот Пекіна, який трохи позначився, від Росії в бік Заходу. Чому Пекін може дедалі дистанціюватися від Москви — читайте у статті Олексія Коваля "Хто Китаю ближче — чесний ворог чи брехливий друг?".

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі