Пертурбації навколо Сі Цзіньпіна сіють занепокоєння щодо передбачуваності Китаю – Reuters

Поділитися
Пертурбації навколо Сі Цзіньпіна сіють занепокоєння щодо передбачуваності Китаю – Reuters Міністр оборони Китаю Лі Шанфу © скриншот видео Youtube
Експерти зазначають, що Китай – це джерело економічного, політичного і воєнного ризику

Зникнення міністра оборони Китаю Лі Шанфу, останнє в низці потрясінь у вищих ешелонах влади країни, посилює невизначеність щодо правління президента Сі Цзіньпіна. Зростаюча непередбачуваність може вплинути на довіру інших країн до керівництва другої за величиною економіки світу, кажуть дипломати і аналітики, повідомляє Reuters.

Джерело агентства повідомило, що Лі, якого востаннє бачили в кінці серпня, перебуває під слідством у справі про корупцію у сфері військових закупівель. Новопризначений міністр закордонних справ Цінь Ган також зник без будь-яких пояснень у липні, в той самий місяць, коли відбулися різкі зміни в елітних ракетних військах, які контролюють ядерний арсенал Китаю.

Оскільки Сі, головнокомандувач Китаю, зосередився на внутрішній політиці, цього місяця він викликав занепокоєння серед іноземних дипломатів, пропустивши саміт Великої двадцятки (G20) в Індії – вперше за десять років свого перебування при владі він пропустив зустріч світових лідерів.

Зіткнувшись зі зростаючою невизначеністю, деякі дипломати та аналітики закликають уважно поглянути на справжню природу режиму Сі.

«Потрібні об'єктивні оцінки – це не просто питання, чи є Китай партнером або конкурентом, це джерело економічного, політичного і військового ризику», – сказав Дрю Томпсон, колишній співробітник Пентагону, а нині науковий співробітник Національного університету Сінгапуру.

Через недостатню прозорість змін, що відбулися, різні пояснення були правдоподібними, «і це підживлює кризу довіри, яка назріває навколо Китаю», сказав Томпсон.

З моменту свого призначення в березні Лі став публічним обличчям військової дипломатії Китаю, що розширюється, висловивши стурбованість військовими операціями США під час гучної конференції з питань безпеки в червні і відвідавши Росію і Білорусь в серпні.

Очікувалося, що в жовтні він проведе міжнародну зустріч з питань безпеки в Пекіні, а в листопаді представлятиме Народно-визвольну армію Китаю (НВАК) на зустрічі регіональних керівників оборонних відомств в Джакарті.

Оскільки корупція вже давно пронизала військові та державні установи Китаю, деякі аналітики і дипломати вважають, що боротьба Сі з хабарництвом знаменує собою політичну чистку в Комуністичній партії.

«Незалежно від причини... відчуття того, що це може продовжуватися, може вплинути на впевненість іноземних гравців у взаємодії з китайськими колегами», – сказала Хелена Легарда, провідний аналітик Інституту китайських досліджень «Меркатор» у Берліні.

«Це все так несподівано і непрозоро. Єдине, що ми можемо зараз бачити, це те, що близькість не дорівнює протекції у світі Сі», – сказав сінгапурський аналітик з питань безпеки Александр Ніл, науковий співробітник гавайського аналітичного центру «Тихоокеанський форум».

Хоча Лі не займає пряму командну посаду, він входить до складу Центральної військової комісії Сі, що складається з семи осіб, і є одним з п'яти державних радників Китаю – посада в уряді, яка стоїть вище за звичайних міністрів. Деякі дослідники вважають, що він близький до генерала Чжана Юся, який знаходиться над ним у комісії і є найближчим союзником Сі в НВАК.

Якщо доля Лі «відображає дедалі більшу зосередженість Сі на внутрішній політиці, це не дуже добре для тих з нас, хто прагне більшої відкритості і ліній зв'язку з китайськими військовими», – сказав один азійський дипломат.

«Встряска військових в цей час, ймовірно, приверне увагу, враховуючи підвищену активність НВАК поблизу Тайваню і Східно-Китайського моря, а також посилення воєнізованої активності в Південно-Китайському морі, оскільки такі дії створюють потенційний ризик нещасних випадків, ескалації і криз», – вважає політолог Джа Ян Чонг з Національного університету Сінгапуру.

Нагадаємо, що Міністр оборони Китаю Лі Шанфу опинився під слідством за підозрою у корупції. Розслідування стосується закупівлі військового обладнання. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі