Китай закликає держкомпанії відмовитися від послуг аудиторів "Великої четвірки" – Bloomberg

Поділитися
Китай закликає держкомпанії відмовитися від послуг аудиторів © unsplash.com/yukato
Витіснення з китайського державного бізнесу може стати ударом для бухгалтерських фірм. У 2021 році "Велика четвірка" отримала від китайських клієнтів 20,6 млрд юанів ($3 млрд).

Китайська влада закликала державні компанії відмовитися від використання послуг чотирьох найбільших міжнародних аудиторських компаній - Deloitte, Ernst & Young (EY), PricewaterhouseCoopers (PwC) та KPMG - що свідчить про те, що Пекін зберігає занепокоєння щодо безпеки даних навіть після того, як уклав знакову угоду про дозвіл американських аудиторських перевірок сотень китайських фірм, зареєстрованих на біржі в Нью-Йорку, пише Bloomberg.

Міністерство фінансів Китаю входить до числа державних структур, які ще минулого місяця закликали деякі державні підприємства припинити дію контрактів з аудиторськими фірмами "Великої четвірки". Хоча офшорні дочірні компанії все ще можуть користуватися послугами американських аудиторів, материнським компаніям настійно рекомендували найняти місцевих китайських чи гонконгських бухгалтерів, коли закінчаться контракти.

Китай прагне обмежити вплив пов'язаних зі США глобальних аудиторських фірм та забезпечити безпеку даних у країні, а також зміцнити місцеву бухгалтерську галузь. Пекін протягом багатьох років давав подібні рекомендації державним фірмам, але нещодавно знову наголосив, що компанії мають використовувати інших аудиторів, а не "велику четвірку". Термінів заміни не встановлено, і вона може відбуватися поступово, коли закінчуватимуться терміни дії контрактів.

Хоча торішня угода між Китаєм та США з аудиту віталася як знак того, що конкурентні наддержави все ще можуть працювати разом з деяких питань, керівництво Пекіна з аудиту є нагадуванням про те, що в таких чутливих галузях, як державні компанії (SOE) та передові технології, процес поділу досі триває. Один із ризиків для Китаю полягає в тому, що перехід до менш відомих аудиторів ускладнить SOE залучення капіталу від міжнародних інвесторів.

Заморожені відносини між Китаєм і США не подають ознак ослаблення, а епізод із передбачуваною китайською кулею-шпигуном ще більше посилив напруженість. Однак прорив у галузі аудиту минулого року був сприйнятий як позитивний знак, що поклав кінець ворожнечі, що тривала десятиліттями, яка загрожувала викинути понад 200 китайських фірм з американських бірж.

Рада з нагляду за бухгалтерським обліком у державних компаніях США (PCAOB) у грудні завершила свою першу в історії перевірку на місці деяких найбільших китайських компаній і заявила, що їй вдалося достатньо вивчити аудиторські документи під час поїздки до Гонконгу, яку організували PwC та KPMG. PCAOB планує подальші перевірки цього року.

Однак кілька великих державних компаній, включаючи China Eastern Airlines Corp., China Life Insurance Co. та Petrochina Co. добровільно подали заявки на виключення зі списку американських бірж.

Близько 60 зареєстрованих у Гонконгу компаній з китайськими штаб-квартирами – державних та приватних – змінили аудиторів з вересня минулого року, коли PCAOB розпочала свій історичний огляд.

Хоча "велика четвірка" домінує в Китаї, на перший план виходять дрібніші конкуренти, зокрема Pan-China Certified Public Accountants, BDO China Shu Lun Pan CPAs, Moore Global та RSM China.

Тим часом для китайського лідера Сі Цзіньпіна близькі стосунки з російським колегою Владіміром Путіним стають дедалі токсичнішими на тлі непередбачуваних та агресивних дій господаря Кремля. У Пекіні розуміють, що вирішити проблеми глобального характеру можна лише при взаємодії з Заходом. Але США та Європа навряд чи будуть готові заплющити очі на відносини Китаю з РФ і, очевидно, вимагатимуть від Пекіна зробити свій вибір, перш ніж самі погодяться простягнути йому руку. Детальніше про це читайте у статті Олексія Коваля "Хто Китаю ближче - чесний ворог чи брехливий друг?"

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі