Гондурас розірвав дипломатичні відносини з Тайванем та встановив із Китаєм. Тайвань наразі визнають лише 13 суверенних держав. Про це повідомляє AP.
Уряди Гондурасу і Тайваню зробили окремі заяви про розрив відносин.
«Уряд Республіки Гондурас визнає існування лише одного Китаю і те, що уряд Китайської Народної Республіки є єдиним законним урядом, який представляє весь Китай», - йдеться в заяві Міністерства закордонних справ Гондурасу.
В МЗС Гондурасу додали, що «Тайвань є невід'ємною частиною китайської території, і уряд Гондурасу поінформував Тайвань про розрив дипломатичних відносин, пообіцявши не мати жодних офіційних відносин або контактів з Тайванем».
Міністр закордонних справ Тайваню Джозеф Ву заявив, що острів припинив відносини з Гондурасом, щоб «захистити свій суверенітет і гідність».
Ву сказав, що президент Гондурасу Сіомара Кастро та її команда завжди мали «фантазії» щодо Китаю і піднімали питання про розрив зв'язків перед президентськими виборами в Гондурасі в 2021 році. За його словами, відносини між Тайванем і Гондурасом колись були стабільними, але Китай не припиняв спроб схилити країну на свій бік.
Адміністрація Гондурасу звернулася до Тайваню з проханням про допомогу на мільярди доларів, сказав Ву, детально розповівши про роботу, яку Тайвань провів, щоб допомогти розвивати свого колишнього союзника.
«Уряд Кастро відкинув багаторічну допомогу і відносини нашої країни та провів переговори про встановлення дипломатичних зв'язків з Китаєм. Наш уряд відчуває біль і жаль», - додав він.
Прес-секретар офісу президента Тайваню Олівія Лін у своїй заяві зазначила, що відносини між обома сторонами тривали понад 80 років.
«Китай тривалий час придушував міжнародний простір Тайваню і в односторонньому порядку ставить під загрозу мир і стабільність в регіоні», - йдеться в заяві.
Гондурас є дев'ятим дипломатичним союзником, якого Тайбей втратив на користь Пекіна з моменту вступу на посаду президента острова Цай Інвень, яка виступає за незалежність, у травні 2016 року.
Китай і Тайвань ведуть боротьбу за дипломатичне визнання відтоді, як вони розділилися на тлі громадянської війни в 1949 році, і Пекін витрачає мільярди на те, щоб отримати визнання своєї політики «одного Китаю».
Китай стверджує, що Тайвань є частиною його території, яку за необхідності можна взяти під контроль силою, і відмовляється від більшості контактів з країнами, які підтримують офіційні зв'язки з островом. Він погрожує відплатою країнам лише за розширення контактів з Тайванем.
Острів досі підтримує зв'язки з Белізом, Парагваєм і Гватемалою в Латинській Америці, а також з Ватиканом. Більшість його партнерів - острівні держави в Карибському басейні і південній частині Тихого океану, а також Есватіні на півдні Африки.
У середу, 29 березня, Цай розпочинає 10-денну поїздку, яка включає візити до Гватемали та Белізу. Її делегація також зупиниться в Нью-Йорку і Лос-Анджелесі. Заступник міністра закордонних справ Тайваню Александр Юй раніше заявив, що мета поїздки Цай - підкреслити дружбу острова з двома латиноамериканськими країнами. Очікується, що в Каліфорнії Цай Інвень зустрінеться з нинішнім спікером Палати представників США Кевіном Маккарті.
Незважаючи на китайську кампанію ізоляції, Тайвань зберігає міцні неформальні зв'язки з більш ніж 100 іншими країнами, найважливішими з яких є Сполучені Штати. США не мають дипломатичних відносин з Тайванем, але вважають Тайбей важливим партнером в Індо-Тихоокеанському регіоні.