«Зелений коридор» для добросовісних платників податків

Поділитися
Що ж це за ноу-хау приготувало для українців найнепередбачуваніше відомство — податкова служба?

Не секрет, що кожен українець, який будь-коли купував у кредит, отримав свою «кредитну історію»: при наступній покупці пильні банкіри обов’язково перевірять, чи справно він платив і чи не заборгував кому?

Віднедавна така доля спіткала й українських платників податків - держава вирішила їх контролювати на якісно новому рівні, створивши «податкову історію» для кожного суб’єкта оподаткування.

Відповідну постанову уряду №73 ухвалено 25 січня 2012 року, хоча в регіональних податкових службах про неї чомусь невідомо:

- Поняття «податкова історія» існує вже давно, - коментує начальник відділу взаємодії зі ЗМІ та громадськістю Білоцерківської об’єднаної державної податкової інспекції Тамара Ентіс. - У Києві створено базу персональних даних, яку ми використовуємо як звичайні користувачі. Але все це є складовими нашої внутрішньої роботи для аналізу та оцінки платників податків. Про створення нових так званих податкових історій нам поки що нічого невідомо…

Що ж це за ноу-хау приготувало для українців найнепередбачуваніше відомство - податкова служба?

Кожному, хто літав літаком, добре відоме поняття «зелений коридор». За словами податківців, саме такий коридор - без виснажливих частих перевірок, з участю в держзакупівлях, видачею держкредитів та автоматичним відшкодуванням ПДВ - гарантується добросовісним платникам податків. Ну а якщо не платиш податків, намагаєшся піти в тінь - потрапляєш у «червоний коридор» - із частими перевірками й без відшкодування ПДВ…

Ну достоту - батіг і пряник: податкова вирішила розділити всіх платників податків на кілька категорій, керуючись новою системою відбору, де головним критерієм є ступінь ризику.

Начебто й непогана ідея - упорядкувати всю багатомільйонну армію платників податків, поліпшити умови роботи добросовісних підприємців, - аби лишень не виявилося це черговим піар-проектом податкової служби, який існує тільки на сторінках постанови…

Які ж критерії визначив Кабінет міністрів, згідно з якими платника податків на додану вартість вважають таким, що має позитивну податкову історію?

Багато ЗМІ стверджують, що Кабмін затвердив лише три критерії, а деякі аналітики навіть називають ці критерії «максимально лаконічними за змістом». Однак це твердження помилкове: критеріїв багато, набагато більше, ніж здається на перший погляд.

- Згідно з додатком до постанови Кабінету міністрів України від 25 січня 2012 року №73 запроваджено критерії, в разі відповідності яким платник податків на додану вартість вважається таким, який має позитивну податкову історію, - коментує кандидат економічних наук, доцент Національного університету державної податкової служби України Олександр Редич. - Це:

1) відсутність рішення органу державної податкової служби про анулювання реєстрації платника податків на додану вартість;

2) своєчасність надання звітності щодо податку на додану вартість;

3) відповідність платника ПДВ критеріям, установленим пунктом 200.19 статті 200 Податкового кодексу.

Власне, постанова розширює кількість критеріїв, які визначають умови для платників податків, що дають їм право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ, - до дев’яти, а не скорочує до трьох, як заявляють деякі інформаційні джерела.

До того ж Міністерство фінансів у вересні 2011 року затвердило Порядок визначення відповідності платника податків критеріям, які дають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість.

У пункті 3.5 даного порядку визначено, що на відшкодування мають право платники податків, в яких середня заробітна плата працівників не менш ніж у 2,5 разу перевищує мінімальний установлений державою рівень у кожному з останніх чотирьох звітних податкових періодів.

Платник податків повинен пам’ятати: в разі його невідповідності критеріям та відсутності в нього права на автоматичне бюджетне відшкодування орган державної податкової служби зобов’язаний упродовж 17 календарних днів після кінцевого терміну подачі звітності повідомити платника податків про відповідне рішення і надати детальне роз’яснення та розрахунки за критеріями, значення яких не дотримано.

Якщо орган державної податкової служби у встановлений термін не надіслав платникові податків зазначене повідомлення, вважається, що така компанія відповідає критеріям для отримання права на автоматичне бюджетне відшкодування.

Що й казати - відповідати дев’яти критеріям дуже важко, особливо серед «підводних каменів», які спіткають платників податків на кожному кроці.

Наприклад, несподівано випливає сюрприз: виявляється, платники ПДВ є власниками «позитивної» історії тільки в разі, якщо вони впродовж попередніх 36 місяців відповідали всім переліченим у постанові критеріям. У той час, коли ніхто ще й поняття не мав про згадану вище постанову Кабміну…

Інформація накопичувалася три роки, а народ про це, як кажуть, ні слухом ні духом…

Жорстким гребінцем пройшлися по платниках податків вимоги щодо відсутності анулювання реєстрації платника ПДВ. Не секрет, що з початку 2011 року податківці активно анулювали реєстрації платників. Зрозуміло, що подібний прийом дуже хороший для поповнення скарбниці. Деякі підприємці перереєструвалися, інші домоглися поновлення реєстрації в судовому порядку. Однак статус добросовісних вони вже втратили…

Не можуть претендувати на позитивну податкову історію й ті, хто здавав звітність в електронному вигляді: у 2011 році сервери Податкової давали серйозні збої. Терміни подачі звітності продовжували і штрафів не стягували, але термін подачі звітності за тими злощасними критеріями однаково порушено…

Хитромудра система стосунків бізнесу та контролюючих органів, яка нагадує химерну піраміду, призводить до того, що закони не виконуються, а нові й нові постанови стають іще одним головним болем для підприємців…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі