«Вовчий білет»

Поділитися
Підприємці — люди другого сорту?

Заміна застарілого обладнання, закупівля нової партії товару, рекламне розкручування свого бізнесу… Підприємці - саме та категорія людей, яка постійно потребує кредитування. Парадокс, але саме представники малого і середнього бізнесу - небажані персони для більшості українських банків.

Отримавши свідоцтво про реєстрацію підприємницької діяльності, українські фізичні особи-підприємці ніби отримують «вовчий білет», із яким про доступний кредит можна й не мріяти!

- На жаль, фізичні особи-підприємці не є тією категорією населення, котра може сьогодні отримати в нас кредит, - розповідає співробітник OTP bank Олена. - Кілька років тому кредитних програм для підприємців в Україні було багато, а тепер вони кудись зникли. Гадаю, це пов’язано з тим, що прорахувати стабільний дохід підприємця непросто…

Не жалує бізнесменів і Брокбізнесбанк, який прирівняв їх до категорії пенсіонерів, що теж не можуть скористатися кредитом у цій фінансовій установі.

А ось у банку «Ренесанс Капітал» кредити пенсіонерам видають охоче, а підприємцям - ніяк! Хоча й незавидна пенсія у більшості українців, а все ж таки стабільніша, ніж доходи представників малого бізнесу.

Може, краще ставляться до наших бізнесменів в іноземних банках, наприклад у «Сбербанку Росії»?

- Кредити підприємцям ми даємо, проте тільки під заставу нерухомості, - коментує співробітник одного з відділень «Сбербанку Росії» Олександр. - При цьому мається на увазі не застава транспортного засобу, а саме квартири або будинки, тобто серйозна застава. До речі, громадяни-службовці, можуть отримати в нас точно такий самий кредит без застави…

Не кращі справи підприємців і в Platinum Bank, що дає кредити бізнесменам, але з вищими відсотками, ніж службовцям.

Наприклад, отримуючи кредит за програмою «Мій гаманець максі», приватний підприємець може розраховувати одноразово тільки на 10000 гривень, платить 20% фіксованої ставки і 3,2% щомісячної комісії. Натомість громадянин-службовець може отримати за програмою «Персональний кредит» 20000 гривень, виплачуючи всього 15% фіксованої ставки і 2,7% щомісячної комісії. Різниця, так би мовити, очевидна.

Що стосується максимальної суми кредитів у Platinum Bank, то вона становить 75000 гривень для службовців і всього 20000 гривень для підприємців…

- Щоб отримати кредит, я обійшов із десяток банків, і скрізь мені відмовляли або ставили неможливі вимоги, - з гіркотою розповідає приватний підприємець Дмитро Баринов. - Почуваєшся людиною другого сорту, хоча працюєш з ранку до ночі без вихідних і заробляєш непогані гроші. Нарешті знайшов у Райффайзен Банк Аваль кредитну програму для приватних підприємців. У цьому банку можна оформити і отримання кредитної картки «Компаньйон» для представників бізнесу. Усе б гаразд, але, вивчивши умови кредитування, зрозумів, що всі відсоткові ставки для підприємців у цьому банку значно вищі, ніж для інших категорій населення…

Укрсоцбанк, який тепер іменується Unicredit Bank, - один з небагатьох, у якому передбачено кредитні програми для приватних підприємців. Співробітники банку з гордістю відзначають, що підтримували малий бізнес ще в нелегкі 1990-ті роки… Однак запитання, чи може приватний підприємець отримати кредит за популярною програмою три зарплати на картку, вочевидь заскочило менеджера банку зненацька…

- У принципі, може, але для цього потрібна довідка про доходи за шість місяців, видана за підписом керівника фірми (якщо йдеться про найманих працівників-підприємців) або за підписом головного бухгалтера (якщо йдеться про самого власника фірми, - не може ж він сам собі видати довідку!). Крім того, такі довідки засвідчуються штампом Центру зайнятості…

Важко зрозуміти, який стосунок має Центр зайнятості цього регіону до довідки про доходи підприємців. Логічніше було б вимагати довідку з податкової служби, де всі їхні доходи просвічуються наскрізь. Працівники банку пояснюють це тим, що Центр зайнятості засвідчує таку довідку, підтверджуючи, що фірма, в якій трудиться приватний підприємець, існує насправді…

А чи варто розмінюватися на дріб’язок і просити кредит у сумі трьох місячних доходів, якщо в Unicredit Bank є більші кредити? Відділ кредитування бізнесу пропонує чимало програм - на придбання основних засобів, транспортних засобів, обладнання, овердрафт…

Одне лихо - отримати ці кредити ой як не просто, всі вони даються під заставу нерухомості, яку до того ж треба оцінити в певних експертних компаніях даного регіону, з якими співпрацює банк.

Сума витрат на отримання такої експертної оцінки нерухомості коливається в межах від 400 до 800 гривень. Крім того, виллється в копієчку і оформлення нотаріальних копій багатьох необхідних для отримання кредиту документів.

А вже побігати по податковій інспекції, Пенсійному фонду, Фонду соціального страхування та безлічі інших організацій - у гонитві за десятками довідок - доведеться чимало!

Фінансові документи клієнта для отримання солідного кредиту теж знадобляться. Це і декларації про доходи, і довідки про заборгованості в інших банках, і висновки аудиторських перевірок. Банкірів навіть цікавлять договори з агентами та контрагентами - для уважного аналізу вашого бізнесу.

Звісно, що часу на отримання такого кредиту піде чимало. Мимоволі замислюєшся - а чи варто затівати все це?..

Незрозуміло: чому в країні, де значна частина населення зайнята саме в приватному бізнесі, так зневажливо ставляться до підприємців?

Чому люди, які працюють, наприклад, на ринках у лютий мороз і в нестерпну спеку, і при цьому не сидять на шиї держави, а ставлять на ноги економіку країни, по суті, не мають права скористатися кредитом, що його може отримати будь-який громадянин-штатний працівник - але тільки не вони?!

Як же може розвиватися економіка, коли ті, хто працює на неї, не мають можливості отримати навіть невеликий, але необхідний їм як ковток кисню кредит довіри?..

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі